Trwa ładowanie...
IAR

Apel Serbii o interwencję ws. uchodźców. Ivica Dacić: będziemy zmuszeni do podjęcia kontrdziałań

Apel Serbii o interwencję w sprawie uchodźców podczas konferencji OBWE w Warszawie. Serbski przewodniczący OBWE Ivica Dacić podkreślał, że sytuacja tego kraju stała się dramatycznie trudna po zamknięciu granicy z Serbią przez Węgry i Chorwację. Zaapelował do krajów Unii Europejskiej o to, aby czym prędzej wypracowały wspólną politykę wobec uchodźców.
Share
Apel Serbii o interwencję ws. uchodźców. Ivica Dacić: będziemy zmuszeni do podjęcia kontrdziałań
Źródło: AFP, Fot: Sergei Gapon
d2xuftz

Jak przekonywał Ivica Dacić, obecnie chwieją się podstawowe założenia Wspólnoty, a Serbia ponosi tego konsekwencje. W jego ocenie, obecny kryzys migracyjny jest największym kryzysem od czasów II wojny światowej. - To nie dotyczy pojedynczych państw, ale jest ciosem dla struktury i wartości Unii Europejskiej. Jest trzęsieniem ziemi dla podstawowych założeń i mechanizmów działania Wspólnoty, jak system Schengen czy polityka Europy bez granic - powiedział Dacić.

Ostro skrytykował sąsiadów Serbii - Węgry i Chorwację za zagradzanie się metalowymi płotami i zamykanie przejść granicznych. W jego ocenie nie zatrzymuje to fali migrantów, natomiast Serbii przynosi wielkie straty ekonomiczne. - My nie zgadzamy się na politykę, że Serbia miałaby być ogrodzona murami, żeby blokowano autostrady i ruch graniczny. Albo kraje wspólnej Europy będą zdolne do poszanowania wartości, albo nie. Jeżeli nie - to my będziemy zmuszeni do podjęcia kontrdziałań - powiedział przedstawiciel Serbii i jednocześnie obecny przewodniczący OBWE.

Ivica Dacić odmówił sprecyzowania na czym te działania miałyby polegać, ale przyznał, że jest napięcie między Serbią kandydującą do Unii, a jej sąsiadami - Chorwacją i Węgrami, będącymi już we wspólnocie. Jak dodał, od czasu zakończenia wojny bałkańskiej granica z Chorwacją granica była dotąd nieprzerwanie otwarta.
Serbski przewodniczący OBWE powiedział, że przez jego kraj przeszło 150 tysięcy zarejestrowanych imigrantów, którzy przemieszczali się bez żadnych incydentów i dziękowali Serbii za gościnne przyjęcie.

d2xuftz

Podziel się opinią

Share
d2xuftz
d2xuftz
Więcej tematów