Apel Poległych w przeddzień Święta Wojska Polskiego
Pamięć żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. uczczono podczas Apelu Poległych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
14.08.2006 | aktual.: 14.08.2006 20:18
Jesteśmy tu, by uczcić pamięć tych, dzięki których czynom możemy żyć i pracować w wolnej, demokratycznej ojczyźnie; którzy złożyli ofiarę życia na ołtarzu niepodległości Polski - powiedział minister obrony narodowej Radosław Sikorski.
Zwrócił uwagę, że w sąsiedztwie grobów żołnierzy wojny polsko- bolszewickiej znajdują się kwatery żołnierzy i powstańców poległych w innych walkach o wolność.
15 sierpnia skłania do refleksji, ale i zmusza do zastanowienia, co jeszcze należy zrobić, by utrwalić bezpieczny byt - powiedział minister. Zaznaczył, że temu celowi służą zmiany przeprowadzane w wojsku i systemie obronnym państwa.
Przy mogiłach, na których płonęły białe i czerwone znicze, warty trzymali harcerze i żołnierze różnych formacji. Kapelani wojskowi poprowadzili wspólną ze zgromadzonymi modlitwę; kompania honorowa oddała salwę. U stóp obelisku wzniesionego w hołdzie Orlętom warszwskim poległym w Bitwie Warszawskiej złożono wieńce i kwiaty.
Dzień 15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku, dla uczczenia zwycięstwa polskich żołnierzy nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. Święto obchodzono uroczyście do 1947 roku. Władze PRL zmieniły datę na 12 października - aby upamiętnić udział 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943 r. 15 sierpnia stał się ponownie świętem WP w roku 1992.