PolskaApel o pomoc dla strajkującej Huty Stalowa Wola

Apel o pomoc dla strajkującej Huty Stalowa Wola

Zarząd regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność" apeluje o pomoc dla strajkujących ósmy dzień pracowników Huty Stalowa Wola (HSW) - poinformował rzecznik regionalnej "S", Bogusław Kopacz.

27.08.2003 | aktual.: 27.08.2003 10:18

"Apelujemy do wszystkich komisji zakładowych NSZZ 'Solidarność' w naszym regionie, do mieszkańców Stalowej Woli i naszego regionu o pomoc dla strajkujących pracowników Huty. Prosimy o międzyludzką solidarność z pracownikami Huty, największego zakładu w naszym regionie, decydującego w znacznym stopniu o życiu społeczności Stalowej Woli i regionu" - czytamy w apelu zarządu regionu.

Poinformowano w nim także, że władze regionalnej "S" podjęły decyzję o "wsparciu strajkujących związkowców Huty Stalowa Wola środkami z Regionalnego Funduszu Strajkowego". Dziękują także tym, którzy już wsparli protestujących, "służąc pomocą materialną i organizacyjną".

Huta Stalowa Wola jest w bardzo trudnej sytuacji. Jej protestujący pracownicy domagają się przekazania deklarowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) pomocy publicznej dla firmy, zagwarantowania osłon socjalnych zwalnianym hutnikom, kontroli prawidłowości przetargu na kołowy transporter opancerzony dla wojska oraz skutecznej pomocy dla zakładu metalurgicznego HSW. Chcą także przyspieszenia przez Sejm prac nad obywatelskim projektem ustawy przywracającej zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

20 sierpnia licząca ok. 6 tys. osób manifestacja pracowników HSW zakończyła się rozpoczęciem strajku okupacyjnego w budynku starostwa. Przez pierwszych pięć dni okupowano tylko salę narad. Od poniedziałku rano zaostrzono protest - strajkujący zajęli cały urząd.

W skład Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego HSW, który kieruje protestem, wchodzą wszystkie związki zawodowe działające w firmie.

W grupie kapitałowej HSW pracuje ponad 10 tys. osób. HSW, która pod koniec lat 30. XX wieku powstała w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, zajmuje się m.in. produkcją dużych maszyn budowlanych. Dwie spośród kilkunastu jej spółek zależnych złożyły wnioski o upadłość.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)