Apel Ewy Kopacz o 100 dni współpracy. Twój Ruch składa propozycję
Twój Ruch w odpowiedzi na apel premier Ewy Kopacz o 100 dni współpracy z rządem zaproponował, jak dotąd, pięć inicjatyw legislacyjnych. - Te projekty mają pokazać, że TR jest partią poważną, to dość ciekawa próba wyjścia z kryzysu - ocenia politolog.
TR w głosowaniu nad wotum zaufania 1 października poparł rząd Ewy Kopacz. Szef partii Janusz Palikot powiedział wtedy, że gdyby w 2010 r. wiedział, że "doczeka takiego premiera", nie opuściłby PO. Potem zapewniał, że poparcie przez TR rządu Kopacz było samodzielną decyzją partii i nie wynikało z żadnych ustaleń z premier. - Nie prowadzę z Kopacz i nikim innym żadnych rozmów. Nie mam zamiaru wstępować do Platformy, nie wybieram się do Platformy, będę, jestem i byłem w Twoim Ruchu" - zadeklarował na konferencji prasowej Palikot.
W ramach odpowiedzi na apel Kopacz o 100 dni współpracy z rządem, TR zaproponował pięć inicjatyw legislacyjnych dotyczących: ustanowienia firmy na próbę dla młodych przedsiębiorców, podniesienia kwoty wolnej od podatku, likwidacji immunitetów, uregulowania kwestii in vitro oraz dwukadencyjności w samorządach. Palikot podkreślał w ostatnich dniach, że jego partia oczekuje, że przedstawiciele rządu będą gotowi do dyskusji o tych pomysłach.
- To dobrze, że opozycja mimo wszystko potrafi w ważnych projektach wznosić się ponad podziały polityczne i popierać dobre rozwiązania" - powiedział rzecznik klubu parlamentarnego PO Paweł Olszewski. - Zobaczymy jednak, co z tego będzie i jak te deklaracje słowne przekują się w czyny - dodał. Pytany o poparcie Platformy dla propozycji TR odpowiedział: - Nad każdym projektem będziemy pochylali się indywidualnie, dobre pomysły będą przez nas analizowane.
Olgierd Annusewicz z Ośrodka Analiz Politologicznych UW uważa, że to może być "skuteczny plan ratunkowy dla Twojego Ruchu". - Premier apeluje o 100 dni współpracy. Można to rozumieć jako wezwanie do popierania projektów koalicji albo ich konstruktywnej krytyki. TR zinterpretował to jednak jako zaproszenie do współpracy dwustronnej i zaczął składać swoje własne pomysły - powiedział Annusewicz.
Zwrócił jednak uwagę, że współpracę podjęła partia, która notuje słabe wyniki w sondażach i przechodzi kryzys. - Tę formę realizacji postulatu o 100 dniach współpracy należy również interpretować w kategoriach próby odmiany wizerunku, pokazania, że partia znana głównie z happeningów i przeciwników krzyża ma również poważne pomysły na reformę państwa - mówił. Jak podkreślił, nie wiadomo, jak na ten ruch zareagują wyborcy. - Ale być może scenariusz Twojego Ruchu jest inny, być może chodzi o to, by PO dostrzegła konstruktywną stronę TR i zaprosiła ich posłów na swoje listy parlamentarne - zaznaczył.
1. "Firma na próbę"
Spośród propozycji przedstawionych dotąd przez TR, ta dotycząca "firmy na próbę" dla młodych przedsiębiorców polega na tym, że osoba, która po raz pierwszy zakłada działalność gospodarczą, nie płaciłaby przez pierwsze trzy miesiące podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe; zwolnienie nie dotyczyłoby podatku VAT. - To rozwiązanie jest potrzebne dla osób, które mają pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej i ma nawet klientów, ale zanim oni mu zapłacą za usługę już ma zobowiązania wobec ZUS i US i bardzo często nie jest w stanie przetrwać pierwszych kilku miesięcy. Te zobowiązania powodują, że 90 proc. firm przestaje działać w pierwszym roku swojego istnienia - tłumaczył na niedawnej konferencji prasowej lider Twojego Ruchu.
2. Podniesienie kwoty wolnej od podatku
TR proponuje też podniesienie kwoty wolnej od podatku. Według partii opodatkowaniu nie powinny podlegać dochody nieprzekraczające wysokości minimum egzystencji, które wystarcza jedynie na pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem najbardziej podstawowych potrzeb życiowych. Zgodnie z postulatem TR opodatkowaniu nie podlegałby dochód nieprzekraczający kwoty równej dwunastokrotności minimum egzystencji.
3. Dwukadencyjność
Wśród propozycji TR znalazła się również dwukadencyjność w samorządach. W projekcie zmieniającym Kodeks Wyborczy znalazł się zapis ograniczający do dwóch kadencji możliwość pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, radnego czy posła.
4. Likwidacja immunitetów
Twój Ruch postuluje również likwidację immunitetu formalnego przysługującego parlamentarzystom, sędziom, sędziom Trybunału Konstytucyjnego, członkom Trybunału Stanu, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Osoba chroniona immunitetem formalnym nie może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Kwestię immunitetów reguluje konstytucja. By projekt jej zmiany był rozpatrywany, potrzeba poparcia 60 posłów. Klub TR liczy 15 posłów. W związku z tym Palikot skierował do klubów list z apelem o wsparcie tej inicjatywy.
TR zapowiedział również kolejny projekt ustawy dotyczący in vitro. Projekt noweli ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów regulujący kwestię in vitro klub Palikota złożył w roku 2011 (w 2013 r. został wycofany), a także kolejny raz w styczniu 2014 (nie otrzymał nadal numeru druku sejmowego). Palikot zapowiedział w sobotę, że po drobnych poprawkach ten sam projekt zostanie złożony ponownie w Sejmie. TR postuluje dopuszczenie stosowania metody in vitro nie tylko u par heteroseksualnych, ale także u samotnych kobiet. Według projektu możliwe byłoby też przekazywanie plemników, komórek jajowych oraz zarodków obcym osobom. Projekt umożliwia ponadto pobieranie komórek rozrodczych i zarodków na przyszłość oraz przechowywanie ich w bankach tkanek i komórek.