ŚwiatApel działaczy LPR i PiS o referendum ws. Traktatu Lizbońskiego

Apel działaczy LPR i PiS o referendum ws. Traktatu Lizbońskiego

Europosłowie LPR Witold Tomczak i Urszula Krupa oraz posłanki PiS Gabriela Masłowska i Anna Sobecka zaapelowali o przeprowadzenie referendum w sprawie ratyfikacji przez Polskę Traktatu Lizbońskiego.

Pragniemy wezwać do spokojnej, uczciwej i obiektywnej publicznej debaty na temat skutków wprowadzenia w życie Traktatu Reformującego Unię Europejską, czyli tzw. Traktatu Lizbońskiego. Pragniemy również zaapelować do przywódców Rzeczypospolitej Polskiej o przeprowadzenie w Polsce w tej kwestii ogólnonarodowego referendum - powiedział Tomczak na konferencji prasowej w Sejmie.

Według Tomczaka, na mocy Traktatu Polska oddaje "duży zakres kompetencji i atrybutów władzy na rzecz nowego podmiotu państwowego z osobowością prawną".

Śmiało można powiedzieć, że Traktat Lizboński, a de facto konstytucja sankcjonuje powstanie Unii Europejskiej jako euro-superpaństwa, w którym rozpłyną się dotychczasowe państwa narodowe - uważa europoseł.

Zdaniem Tomczaka, w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego obserwujemy w polskim parlamencie "wyjątkową zgodę ponadpartyjną sił politycznych oraz szczególnie niepokojący pośpiech".

Uderza w tej sprawie, tak doniosłej dla przyszłości naszej ojczyzny rozminięcie się oczekiwań obywateli z decyzjami polityków - stwierdził europoseł.

W grudniu ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę, w której opowiedział się jedynie za jak najszybszą ratyfikacją Traktatu z Lizbony, bez podejmowania decyzji o jej sposobie.

W Polsce umowy międzynarodowe ratyfikuje prezydent, ratyfikację poprzedza decyzja Sejmu lub, w szczególnych przypadkach całego parlamentu. W sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, ustawa zasadnicza dopuszcza przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum.

O przeprowadzenie referendum w sprawie Traktatu zaapelował także w grudniu zeszłego roku Rzecznik Praw Obywatelski Janusz Kochanowski.

Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Lizboński 13 grudnia ubiegłego roku. Traktat nadaje UE osobowość prawną oraz wiążący charakter Karcie Praw Podstawowych.

Traktat ma wejść w życie najpóźniej w połowie 2009 roku, pod warunkiem, że nie będzie problemów z jego ratyfikacją. Jedynym krajem, który na razie zapowiedział przeprowadzenie referendum w tej kwestii jest Irlandia. Irlandzkie referendum jest oczekiwane w pierwszej połowie 2008 roku.

Źródło artykułu:PAP
pislprreferendum

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)