ŚwiatApel do papieża o dymisję autora dokumentu nt. rodziny i rozrodczości

Apel do papieża o dymisję autora dokumentu nt. rodziny i rozrodczości

Prawicowy włoski dziennik "Libero" zaapelował do Benedykta XVI, by zdymisjonował autora opublikowanego
dwa dni wcześniej dokumentu Papieskiej Rady ds. Rodziny,
zatytułowanego "Rodzina i rozrodczość ludzka".

W dokumencie znalazły się m.in. słowa, że małżeństwa, które mają tylko dwoje dzieci są "sterylne". Pod liczącą 60 stron rozprawą widnieje podpis przewodniczącego watykańskiej rady kardynała Alfonso Lopeza Trujillo.

W artykule pod tytułem "Drogi Papieżu, zwolnij tego, kto napisał te rzeczy", znany włoski publicysta katolicki Antonio Socci wyraził przypuszczenie, że sam Watykan zakłopotany jest publikacją dokumentu, a świadczy o tym jego zdaniem to, że nie został on oficjalnie ogłoszony przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, nie ukazał się w dzienniku "L'Osservatore Romano" ani nie zaprezentowano go na konferencji prasowej.

Oczywiście - dodaje Socci - nie chodzi o zakłopotanie z powodu potępienia aborcji, wolnych związków i sztucznego zapłodnienia, ale o oskarżycielski, bardzo surowy ton krytyki. Autor artykułu podkreśla, że określanie mianem "sterylnych" małżeństw, posiadających tylko dwoje dzieci, jest niezrozumiałe i nie ma nic wspólnego z katolickim nauczaniem.

Wydaje się, że jest to naruszanie intymności rodzin, doprawdy dość nieludzkie i mało chrześcijańskie - podkreśla Antonio Socci. Jak dodaje, "nie można zgodzić się na poddawanie kościelnemu osądowi liczby posiadanych dzieci, tak jakby chodziło o produkcję kurczaków na fermie".

Jak kardynał Lopez Trujillo może rościć sobie prawo do tego, by mówić, jaka liczba dzieci jest wystarczająca i potępiać jako sterylnego tego, kto ma tylko dwoje? - pyta włoski publicysta katolicki.

W ogłoszonym we wtorek dokumencie znalazła się także surowa krytyka wszelkich eksperymentów genetycznych na embrionach ludzkich, zmierzających - jak to ujęto - "do produkowania życia doskonałej jakości" oraz postulat karania aborcji jako zbrodni.

Skrytykowano również feminizm za to, że "popsuł relacje między płciami i położył nacisk na ich polemiczny charakter".

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)