Trwa ładowanie...
d9wwlz9
26-01-2006 11:27

Antywirusy na miarę roku 2006



Rok 2006 będzie na pewno niebezpieczny i może się okazać, że Twój stary skaner antywirusowy nie pomoże w zetknięciu z twardą internetową rzeczywistością. Producenci programów wychodzą naprzeciw zagrożeniom i wyposażają swoje aplikacje w nowe funkcje. Czy warto je instalować? Naszym zdaniem tak, bo zawierają one najnowsze narzędzia do przeciwdziałania atakom sieciowym, ulepszone silniki skanujące oraz zupełnie nowe mechanizmy zarządzania. Wybraliśmy pięć rozbudowanych programów - AntiVirenKit 2006, BitDefender Internet Security 9, Panda Platinum Internet Security 2006, Pc-cillin Internet Security 14 oraz ZoneAlarm SecuritySuite. Pobierz wersje testowe i zobacz, który z nich będzie najlepszy dla Twoich potrzeb.

d9wwlz9
d9wwlz9

Pakiety antywirusowe to tak naprawdę połączenie kilku aplikacji w jednym. Dzięki temu użytkownik nie musi się troszczyć o zgodność programu antywirusowego z zaporą ogniową lub narzędziami do podnoszenia bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. Wystarczy włączyć domyślne ustawienia dla poszczególnych modułów i skonfigurować zadania, aby bez obaw korzystać z Internetu. Być może zabrzmi to banalnie, ale użytkownicy systemów Windows powinni być szczególnie ostrożni w korzystaniu z tego medium, ponieważ to właśnie "okna" są najczęstszym systemem atakowanym przez różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Efekty są widoczne niemal natychmiast - wolniejsze działanie całego komputera, problemy z otwieraniem stron internetowych, paski narzędzi i ikony niewiadomego pochodzenia na pulpicie - to tylko część długiej listy szkód. Jeżeli będziesz miał pecha, to wirus skasuje nie tylko zawartość dysku, ale wyzeruje BIOS i bez wizyty w serwisie nie uruchomisz komputera. Oczywiście i to nie jest najgorsze, bo pozostaje jeszcze
przechwycenie przez nieznane osoby numerów kont bankowych, kart kredytowych, haseł dostępowych i cennych lub poufnych danych.

Podstawowe i zaawansowane narzędzia

Pc-cillin 14
Źródło: Pc-cillin 14

Eksperci zajmujący się zwalczaniem wirusów radzą, aby zainstalować program antywirusowy, zaporę ogniową i koniecznie sprawdzić aktualizacje systemowe. Bez tych podstawowych aplikacji wystawiasz siebie na atak. Przykładowo w skład PC-cillina wchodzi funkcjonalny antywirus, działający w czasie rzeczywistym, zapora ogniowa, program antyszpiegowski, filtr niechcianej poczty, moduł kontroli rodzicielskiej, oraz specjalny wykrywacz sieci bezprzewodowych, który jednocześnie zamyka obcym ludziom nielegalne podłączanie się do Internetu. Należy również wskazać na bardziej wyrafinowane elementy, takie jak kontrola danych osobistych, blokująca możliwość podszywania się przestępców pod znane witryny ( np. bankowe ) lub moduły zarządzające bezpieczeństwem amatorskich sieci domowych, składających się np. z komputera stacjonarnego i laptopa. Poprawne skonfigurowanie takich połączeń uniemożliwi zaistnienie sytuacji, w której jeden
komputer infekuje drugi.

Panda pokazuje pazury, ale tylko na mocnych maszynach

Panda Platinum 2006 wymaga "mocnych" komputerów
Źródło: Panda Platinum 2006 wymaga "mocnych" komputerów

Program Platinum Internet Security jest "najbogatszym" pakietem ze znaczkiem Pandy. W jego skład wchodzi program antywirusowy, dodatkowy moduł analizujący uruchamiane programy i zapewniający zabezpieczenie przed nieznanymi wirusami - o nazwie TruPrevent, firewall, ochrona antyspamowa oraz ochrona prywatności poprzez blokowanie programów szpiegowskich. W edycji 2006 nie zabrakło również ochrony sieci bezprzewodowych oraz przeciwko phishingowi. Panda posiada polski interfejs użytkownika, dzięki czemu nie trzeba wczytywać się dokładnie w dokumentację programu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat poszczególnych funkcji. Niestety edycja 2006 posiada również dużą wadę - program znacząco obciąża zasoby komputera. Jeżeli włączona jest pełna ochrona, to operacje związane z kopiowaniem plików są bardzo powolne. Na maszynach wyposażonych w procesor Celeron 2,4 MHz komfort pracy z
programem jest dyskusyjny.

Wygoda, ale po angielsku

Zaawansowana konfiguracja ruchu sieciowego w ZoneAlarm SS
Źródło: Zaawansowana konfiguracja ruchu sieciowego w ZoneAlarm SS

Dla tych, którzy niezbyt dobrze znają język Szekspira, można polecić produkt ZoneLabs - ZoneAlarmSecurity Suite. Do podstawowych funkcji aplikacji należy podstawowy firewall, zaawansowana zapora ogniowa ( Triple Defense Firewall ), moduł antyszpiegowski, program antywirusowy, zabezpieczenie prywatności, filtr antyphishingowy i antyspamowy, ochrona poczty elektronicznej, kontrola rodzicielska, zabezpieczenie komunikatorów tekstowych oraz sieci bezprzewodowych. Narzędzie skierowane jest zarówno do odbiorców prywatnych ( zastosowania domowe ), jak również do małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie bardziej opłaca się zainwestować w zabezpieczenia klienckie, aniżeli budować skomplikowaną strukturę na poziomie sieci.

d9wwlz9

Zagrożenie z eteru

Coraz większą popularnością cieszą się sieci bezprzewodowe - nie wymagają układania kłopotliwych kabli, umożliwiają przemieszczanie się z komputerem po budynku, oferują zadowalającą wydajność do zastosowań domowych, a coraz niższe ceny urządzeń sprawiają, że każdy może sobie pozwolić na "radiówkę". Niestety wiele osób ignoruje problem bezpieczeństwa. Może się okazać, że gdy uruchomisz punkt dostępowy, Twoi zaradni sąsiedzi będą mieli darmowy Internet! Sytuacja staje się poważniejsza, jeżeli w grę wchodzi możliwość utraty lub wycieku bardzo ważnych i poufnych danych. Zamiast wydawać dodatkowe pieniądze na programy do ochrony transmisji, warto wykorzystać funkcje antywirusów.

Kolejni gracze

Interfejs programu AntiVirenKit 2006 pl przeszedł niewielkie modyfikacje
Źródło: Interfejs programu AntiVirenKit 2006 pl przeszedł niewielkie modyfikacje

Od niedawna można kupić najnowszy program antywirusowy AntiVirenKit 2006 pl, który od dawna wykorzystuje sprawdzone rozwiązania firm BitDefender oraz Kaspersky. Silniki uzupełniają się podczas skanowania, co zapewnia jeszcze większą ochronę przed wirusami. Aplikacja automatycznie kontroluje dane pochodzące z Internetu ( ActiveXTM, skrypty Java, e-maile, i pobierane pliki ). Rozpoznaje i usuwa wszystkie rodzaje wirusów atakujących skrypty, makra, pliki i bootsektory. Oczywiście nie zabrakło modułu analizy heurystycznej, której zadaniem jest rozpoznawanie nieznanych wirusów. W najnowszej wersji zwiększono kontrolę treści napływających z Internetu ( rozpoznawanie wszystkich rodzajów zagrożeń: wirusów, robaków, backdoorów, trojanów, dialerów, spyware, adware itp. ) oraz zamontowano dodatkowy skaner o nazwie OutbreakShield . Niestety jeszcze nie nastąpiła premiera
AntiVirenKit Internet Security 2006, przez co opisywany program nie oferował tak wielu funkcji ( chodzi głównie o zaporę ogniową i antyspam ), co konkurencja. Kolejną zaobserwowaną wadą jest znacznie większe obciążenie procesora, niż w poprzednich wydaniach.

Polski interfejs BitDefendera ułatwia konfigurację
Źródło: Polski interfejs BitDefendera ułatwia konfigurację

Ostatnim prezentowanym programem jest BitDefender Internet Security zapewniający niezbędną ochronę komputera przed wirusami, szpiegami, spamem, phishingiem, intruzami, a także filtrującym treści internetowe. Posiada on polski interfejs użytkownika, dzięki czemu jego konfiguracja nie stanowi problemu. W skład aplikacji wchodzi potężny moduł antywirusowy, firewall. filtrujący przychodzący i wychodzący ruch sieciowy, antyspam, antyspyware pracujący w czasie rzeczywistym.

Na koniec zapraszamy użytkowników do zagłosowaniu w aktualnym pojedynku pomiędzy dwoma pakietami antywirusowymi: ZoneAlarm Security Suite 6.1 vs. Pc-cillin Internet Security 14 - http://www.pcworld.pl/pojedynek/105.html.

d9wwlz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9wwlz9
Więcej tematów