Antyterroryści spełniają marzenia
Policjanci oddziału antyterrorystycznego w pełnym umundurowaniu, maskach na twarzach i z bronią przyjechali do jednego ze swarzędzkich bloków – nie ujęli jednak żadnego z niebezpiecznych przestępców, a przywieźli... nominację na stopień starszego sierżanta dla chorego chłopca 11-letniego Mateusza. Stało się tak dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i fundacji "Mam marzenie" pomagającej ciężko chorym dzieciom.
– Marzeniem chłopca, który pasjonuje się wojskiem i policją, było spędzić dzień wśród antyterrorystów – mówi Jarosław Szemerluk z zespołu prasowego KWP w Poznaniu. – Nasi funkcjonariusze przygotowali plan wizyty u nas, ale że mały się rozchorował, dwóch policjantów odwiedziło go w domu.
Chłopiec był zachwycony antyterroryści pokazali mu uzbrojenie, opowiedzieli o swojej pracy, a Mateusz mógł wziąć do ręki broń i nawet przeładować (przy pustym magazynku). Jako że nie mógł mówić, przygotował sobie wcześniej paski z komendami i wspólnie z ich pomocą ustalał plan ,,akcji w mieszkaniu’’ z policjantami. Najciekawsze jednak czekało go pod koniec wizyty – gen. Henryk Tusiński, komendant wojewódzki policji nadał mu stopień starszego sierżanta policji, i chłopiec otrzymał dyplom, czapkę policyjną i pagony z oznaczeniem stopnia.
– Jeden z gości pogratulował mu mówiąc: teraz jesteśmy równi stopniem – opowiada J.Szemerluk. – Mateusz został też honorowym członkiem IPA – międzynarodowej organizacji policjantów, otrzymał też odznakę związków zawodowych, specjalnie dla niego zrobioną gablotkę z naszywkami antyterrorystów (z tabliczką – ,,od kolegów z pododdziału antyterorystycznego’’), kominiarkę i policyjną czapeczkę baseballówkę.
Kapitan z mundurem
Wcześniej z Mateuszem spotkał się kpt Tomasz Szulejko z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, który wręczył mu mundur wojskowy, specjalnie uszyty przez firmę Hero Collection, i trochę wojskowych pamiątek. I on i policjanci podtrzymali swoje zaproszenia do jednostek, gdy tylko stan zdrowia chłopca na to pozwoli.
Wózek dla Emila
Tymczasem w sobotę policjanci pojechali też na zaproszenie fundacji przy firmie Opel Bońkowski do jej siedziby w Sadach, gdzie przekazali wózek inwalidzki dobrej klasy Emilowi, chłopcu z terenu gminy Tarnowo Podgórne. Emil przechodzi intensywną rehabilitację i są już widoczne jej pierwsze efekty.