Trwa ładowanie...

Antysemicki atak w Chemnitz. "Wynoście się z Niemiec"

Grupa neonazistów zaatakowała w Chemnitz żydowską restaurację. Właściciela lokalu obrzucono kamieniami i wyzwiskami. Do zdarzenia doszło w najgorętszym okresie antyimigranckich zamieszek.

Share
Antysemicki atak w Chemnitz. "Wynoście się z Niemiec"
Źródło: East News
d39ojjd

Incydent miał miejsce 27 sierpnia, ale doniesienia o nim pojawiły się doopiero w sobotę w weekendowym wydaniu dziennika "Die Welt". Jak podaje gazeta, do ataku doszło około 21:40, kiedy dwunastu neonazistów ubranych na czarno zaczęło rzucać w witrynę restauracji "Schalom" butelkami, kamieniami i gazrurką. Napastnicy krzyczeli "Wynoście się z Niemiec, żydowskie świnie". Właściciel lokalu, Uwe Dziuballa, został raniony kamieniem w bark.

Według izraelskiego dziennika "Haaretz", był to jeden z najpoważniejszych antysemickich wybryków w Niemczech w ostatnich latach. Ale jak stwierdził Dziuballa, jego restauracja była obiektem ataków neonazistów od samego jej powstania w 2000 roku. Wybijano w niej szyby, a na fasadzie malowano swastyki. Raz pod restauracją zostawiono świńskie głowy, a telefony z pogróżkami były "częścią codziennego życia". Mimo to, Dziuballa ocenił, że w ostatnich latach sytuacja się nieco uspokoiła.

Incydent z sierpnia jest przedmiotem śledztwa saksońskiej policji. Właściciel lokalu pochwalił pracę policjantów, którzy przybyli na miejsce już kilka minut po incydencie. Komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein potępił atak.

d39ojjd

- Jeśli doniesienia są prawdziwe, mamy doczynienia z nową jakością jeśli chodzi o antysemickie przestępstwa. Przywodzi on na myśl najgorsze wspomnienia z lat 30. - ocenił Klein.

Do ataku na restaurację doszło w dzień po rozpoczęciu antyimigranckich protestów w Chemnitz, spowodowanych zabójstwem niemieckiego mieszkańca saksońskiego miasta przez arabskich imigrantów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39ojjd

Podziel się opinią

Share
d39ojjd
d39ojjd
Więcej tematów