Trwa ładowanie...

"Antypolskie", "obrzydliwe". Lawina komentarzy po prezydenckim wecie

Andrzej Duda odrzucił nowelizację ustawy, dzięki której język śląski miał stać się językiem regionalnym. Po prezydenckim wecie internet zalała lawina komentarzy. "Antypolskie weto Andrzeja Dudy" - zaczął emocjonalny wpis Krzysztof Śmiszek.

Lawina komentarzy po wecie Andrzeja DudyLawina komentarzy po wecie Andrzeja DudyŹródło: Twitter
d1udvta
d1udvta

W uzasadnieniu decyzji opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że podejmując decyzję o wecie, prezydent uznał, że nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka "umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego". Powołano się też na opinie ekspertów "wśród których przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki". Prezydenckie weto wywołało lawinę komentarzy w sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prokuratura działa za wolno? "Chciałbym, żeby działała szybciej"

"Antypolskie weto Andrzeja Dudy" - zaczął swój emocjonalny wpis Krzysztof Śmiszek. Wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że Polska jest różnorodna i każdy powinien czuć się w niej równoprawnie. Decyzję prezydenta nazwał "pozbawieniem Ślązaków prawa do ich tożsamości".

W podobnym tonie wypowiedziała się posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, która szczególnie uzasadnienie weta do ustawy uznała za "kuriozalne i haniebne".

Marek Belka przyznał, że prezydent ma prawo zawetować każdą ustawę. Uzasadnienie do weta były premier uznał natomiast za obraźliwe. "Wiązanie prawa do pielęgnacji języka regionalnego z wrogimi działaniami Rosji jest - jakby to powiedział wiceprezydent Mastalerek - obrzydliwe" - stwierdził na platformie X.

Źle weto Andrzeja Dudy ocenia również Robert Biedroń. "Czy jedyną wspólnotą, jaką zna prezydent Duda, jest wspólnota interesów PiS-owskich działaczy?" - pyta współprzewodniczący Lewicy.

"Prezydent Duda pokazał Śląskowi czerwoną kartkę" - napisał Łukasz Kohut. Eurodeputowany wydał również oświadczenie, w którym zadeklarował m.in., że po wyborach prezydenckich powstanie nowy projekt nowelizacji uchwały.

Senator Lewicy Maciej Kopiec zacytował językoznawcę Jana Baudouin de Courtenay. "Żaden warszawski polityk, który chciałby zmienić Kaszubów, Ślązaków czy Białorusinów w Polaków, nie miałby prawa czuć się dotknięty tym, że carska administracja próbowała zmienić Polaków w Rosjan" - czytamy na platformie X.

"Nie istnieje język śląski" - napisała w mediach społecznościowych dziennikarka Polsat News Agnieszka Gozdyra, powołując się na profesora Jana Miodka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: X, WP Wiadomości

d1udvta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1udvta
Więcej tematów