"Anty-Karta Węgra" na Słowacji
Na Słowacji powstał projekt ustawy,
która ma zneutralizować działanie obowiązującej na Węgrzech ustawy
o mniejszościach węgierskich za granicą (tzw. Karty Węgra) -
podało w piątek Słowackie Radio (SRo).
Karta Węgra przyznaje osobom pochodzenia węgierskiego, żyjącym w sąsiednich krajach (prócz Austrii), szczególne przywileje w dziedzinie zatrudnienia, edukacji, opieki zdrowotnej, podróżowania. Słowacja, której co dziesiąty mieszkaniec jest Węgrem, uważa, że prawo to narusza zasadę równości obywateli w tych państwach.
Projekt słowackiej "anty-Karty Węgra" został opracowany na przełomie roku przez ministerstwa sprawiedliwości, finansów i spraw zagranicznych - twierdzi SRo.
Według radia, ustawa zezwalałaby Ministerstwu Spraw Wewnętrznych na rozwiązanie organizacji działającej na podstawie prawa innego państwa. Fundusze uzyskane na podstawie Karty Węgra byłyby obłożone podatkiem w wysokości 90%. Szkoły wspierane finansowo z Budapesztu mogłyby utracić państwowe dotacje.
Słowacja wyrażała swój sprzeciw wobec węgierskiej ustawy nawet po jej znowelizowaniu w poniedziałek przez parlament w Budapeszcie. Wcześniej premier Mikulasz Dzurinda nie chciał odpowiadać na pytania, jaka będzie reakcja Bratysławy na nowelizację wprowadzonej 1 stycznia zeszłego roku Karty Węgra.
W środę słowacki rząd odrzucił jakąkolwiek możliwość porozumienia z Budapesztem w tej sprawie. Wezwał rząd węgierski, by nie wcielał ustawy w życie, a wówczas "słowacki rząd nie odpowie kontrposunięciami na jednostronny krok Węgier".
Do jeszcze głębszej modyfikacji ustawy wezwało Budapeszt w środę Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, uznając nowelizację z 23 czerwca za "częściową odpowiedź na sformułowane krytyki". W ocenie RE, ustawa wymaga dwustronnych dyskusji i porozumień z sąsiadującymi krajami, co byłoby wyrazem poszanowania suwerenności terytorialnej, praw człowieka i zasad dobrego sąsiedztwa.