Anoninowo przekazał muzeum w Słupsku 73 prace Dwurnika
73 prace Edwarda Dwurnika, jednego najbardziej znanych na świecie polskich plastyków, przekazał w depozyt Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Pomorskie) chcący zachować anonimowość słupski biznesmen. Do przekazania wycenianej na 150 - 200 tys. zł kolekcji - jak powiedział dyrektor muzeum Mieczysław Jaroszewicz - doszło w czasie zamknięcia czasowej wystawy prac Edwarda Dwurnika.
Przedsiębiorca po prostu kupił całą wystawę od artysty i przekazał ją nam na 15 lat w depozyt, co oznacza, że przez ten czas możemy dowolnie dysponować dziełami artysty, a później nabyć je na zasadzie pierwokupu - powiedział Jaroszewicz.
Przekazana muzeum w depozyt kolekcja składa się z 40 olejnych obrazów i 33 rysunków. Prace te Edward Dwurnik stworzył w latach 1977 - 2005.
Obrazy to głównie tzw. portrety polskie, na których artysta uwiecznił artystów, pisarzy, dziennikarzy, polityków i żołnierzy oraz marynistyczne i architektoniczne pejzaże oraz abstrakcje. Na rysunkach znajduje się architektura Pomorza Środkowego, przede wszystkim Słupska i Ustki.
Już kilka lat temu chcieliśmy kupić tę kolekcję. Mieliśmy nawet wstępną zgodę jednego ministrów kultury, ale nic z tego nie wyszło, więc tym bardziej jestem zadowolony z daru biznesmena - powiedział Mieczysław Jaroszewicz.
Dotychczas słupskie muzeum dysponowało 8 pracami Edwarda Dwurnika, w tym zamówionym u artysty obrazem "500-lecie Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku", który jest siedzibą placówki.