Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Anomalie pogodowe i skutki

Mamy pogodowe anomalie i o tym, że klimat się ociepla, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - mówi poranny gość rozmowy "W cztery oczy" w Radiu Opole przyrodnik dr Arkadiusz Nowak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anomalie pogodowe i skutki
(AFP, Fot: Richard Bouhet)

Przyrodnik podkreśla, że wystarczy by w atmosferze temperatura podniosła się o 0,2 stopnia to zaczynają się dziać dziwne rzeczy takie jak np. trąby powietrzne czy przesunięcia pór roku.

Raz na 10 lat ciepła zima może się zdarzyć, ale nie tak bardzo ciepła - dodaje Nowak. - Gdyby było normalnie, to raczej temperatury 8-10 stopni , a nawet wyżej na przełomie grudnia i stycznia nie powinny się zdarzyć, i rzadko zdarzają się zupełne braki opadów w miesiącach, w których te opady występowały - mówi przyrodnik.

Ciepła zima może spowodować różne negatywne skutki w przyrodzie. Po przyjściu mrozów wymarznie część nasion, które zakiełkowały. Poza tym budzą się do życia organizmy, które powinny hibernować, na przykład owady. Nowak przypomina, że owady są niezwykle ważne dla gospodarki, w leśnictwie, w rolnictwie, w różnych sektorach tych, które związane są z produkcją roślinną. Ponadto owady są ważne dla przeżycia innych organizmów, które się nimi żywią. - Mieliśmy kilka dni temu sygnały z Opolszczyzny o wybudzeniu się nietoperzy - dodaje.

Wybudzenie nietoperzy, rzadkich i pożytecznych gatunków, może spowodować, że nie doczekają one wiosny. Jak dodaje dr Nowak, trudno jest jednak prognozować, jaka będzie pogoda na dłużej niż dwa tygodnie.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów