PolskaAnna Zalewska nie zajmuje się tylko likwidacją gimnazjów. MEN przez rok wprowadziło kilka innych zmian

Anna Zalewska nie zajmuje się tylko likwidacją gimnazjów. MEN przez rok wprowadziło kilka innych zmian

• PO chce odwołać Annę Zalewską. Głosowanie w Sejmie odbędzie się 3 listopada
• MEN wprowadziło w ciągu roku kilka zmian w polskich szkołach
• Likwidacja gimnazjów to nie jedyny projekt minister edukacji

Anna Zalewska nie zajmuje się tylko likwidacją gimnazjów. MEN przez rok wprowadziło kilka innych zmian
Źródło zdjęć: © PAP

02.11.2016 | aktual.: 17.11.2016 15:34

Annę Zalewską czeka 3 listopada w Sejmie głosowanie nad jej odwołaniem. Wniosek złożyła PO, która zarzuca szefowej MEN forsowanie reformy edukacji wbrew nauczycielom i rodzicom. Ale likwidacja gimnazjów to nie jedyny projekt MEN. Anna Zalewska wprowadza lub już wprowadziła kilka zmian w polskich szkołach.
##Anna Zalewska zatrzymuje sześciolatki w przedszkolach
Sztandarową obietnicą wyborczą PiS było cofnięcie reformy edukacji wprowadzającej obowiązek szkolny dla sześciolatków. I od września 2016 roku do pierwszej klasy idą siedmiolatki. Szefowa MEN podczas debaty przed głosowaniem nad zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków odpowiadała, że trzeba odwagi dla wyznaczania nowych standardów w edukacji w Unii Europejskiej.

MEN pozwala na drożdżówki i likwiduje „godziny karciane”

Wiosną tego roku MEN pozwolił na sprzedawanie drożdżówek w szkołach, co oznacza cofnięcie zakazu jaki wprowadziła poprzednia minister edukacji. Po konsultacjach z ministrem zdrowia Anna Zalewska ogłosiła, że od 1 września 2016 roku drożdżówki wracają do polskich szkół.

Od września nie ma też w szkołach „godzin karcianych”, czyli obowiązku prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. W szkołach podstawowych i gimnazjach były to dwie godziny lekcyjne dla każdego nauczyciela a w liceach jedna godzina. Za prowadzenie zajęć dodatkowych nauczyciele nie dostawali wynagrodzenia.
##Anna Zalewska chce zmian w egzaminach
Na początku roku Anna Zalewska zapowiedziała likwidację egzaminu na koniec szóstej klasy od 2017 roku, ponieważ według minister nie miał on większego znaczenia.

- Egzamin po szóstej klasie był wynikiem różnego rodzaju projektów europejskich, a szczególnie jednego, który właśnie się skończył. Mamy więc możliwość doprecyzowania swoich założeń programowych, w których stwierdzamy, że będziemy rezygnować na tych wstępnych etapach z testowania - powiedziała Zalewska dziennikarzom podczas briefingu MEN w styczniu br.

Anna Zalewska zapowiedziała też zmiany na maturach. MEN planuje wprowadzić próg zdawalności z matury rozszerzonej i odejść od zadań testowych. W planach ministerstwa jest też możliwość odwołania się od wyniku matur. Każdy maturzysta będzie mógł złożyć wniosek, żeby jego egzamin maturalny został sprawdzony jeszcze raz, ale przez dwoje doświadczonych egzaminatorów. W przypadku różnych ocen odpowiedzi maturzysty będą musieli wypracować wspólną ocenę.
##MEN zlikwiduje gimnazja?
Anna Zalewska, obejmując Ministerstwo Edukacji Narodowej, dostała zadanie zlikwidowania gimnazjów. Według założeń MEN, od 1 września 2017 roku pierwszoklasiści zaczną naukę w szkole powszechnej, która będzie miała 8 klas.

W założeniach reformy edukacji, po ośmioletniej szkole powszechnej będzie można wybrać czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum lub szkołę branżową. Te ostatnie zastąpią dzisiejsze zawodówki i zostaną podzielone trzyletnią szkołę branżową, po której będzie można kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)