Trwa ładowanie...

Ankara wezwała irańskiego ambasadora na konsultacje

• Tureckie MSZ wezwało na konsultacje ambasadora Iranu w Ankarze • To forma protestu przeciwko atakom irańskiej prasy na tureckiego prezydenta • Recep Tayyip Erdogan odmówił potępienia egzekucji szejka Nimra al-Nimra • Stracenie skazanego za terroryzm al-Nimra wywołało kryzys na linii Teheran-Rijad
Share
Egzekucja szyickiego duchownego wywołała demonstracje w wielu krajach
Egzekucja szyickiego duchownego wywołała demonstracje w wielu krajachŹródło: AFP, Fot: ADEM ALTAN
d2rgnxj

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w czwartek późnym wieczorem, że wezwało na konsultacje ambasadora Iranu w Ankarze, by zaprotestować przeciwko atakom irańskiej prasy na tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Szef państwa odmówił potępienia egzekucji szyickiego duchownego w Arabii Saudyjskiej, którego stracenie wywołało poważny kryzys w stosunkach tego kraju i jego sojuszników z Iranem.

"Stanowczo potępiamy bezpośrednie atakowanie naszego prezydenta w niektórych tekstach w irańskiej prasie, która podlega irańskim władzom i domagamy się natychmiastowego wstrzymania takich publikacji" - napisano w oświadczeniu MSZ.

d2rgnxj

Islamistyczno-konserwatywny prezydent ocenił, że egzekucja szejka Nimra al-Nimra jest "sprawą wewnętrzną" Rijadu. Było to sprzeczne ze stanowiskiem tureckiego MSZ, które ubolewało z powodu decyzji saudyjskich władz.

W komunikacie resort uznał też ataki na saudyjską ambasadę i konsulat w Iranie za wydarzenia, które są "nie do przyjęcia i godne pożałowania".

Kryzys na linii Teheran-Rijad wybuchł po sobotniej egzekucji skazanego za terroryzm al-Nimra. Jego stracenie wywołało demonstracje w wielu krajach; w Iranie zaatakowano dwie saudyjskie placówki dyplomatyczne.

Stosunki między Ankarą a Rijadem w ostatnich miesiącach znacznie się ociepliły. Erdogan w ubiegłym miesiącu odwiedził stolicę Arabii Saudyjskiej.

d2rgnxj

Podziel się opinią

Share
d2rgnxj
d2rgnxj
Więcej tematów