Anglik domaga się suwerenności dla maleńkiej wysepki w archipelagu Svalbard
Wysepka Nymark na Morzu Barentsa chce oderwać się od królestwa Norwegii i stać się republiką - twierdzi angielski artysta Alex Hartley, który ogłosił się odkrywcą i władcą Nymarku.
Niezamieszkana wysepka wielkości boiska do piłki nożnej dopiero w ostatnich latach, wskutek topnienia lodowców, wyłoniła się z morza. Hartley odkrył ją w 2004 roku podczas wycieczki po archipelagu Svalbard i nazwał ją Nymark, co po norwesku znaczy "Nowy grunt". Od tego czasu organizował konkursy na projekty architektoniczne i na flagę tego "minikrólestwa".
Jakieś dwa tygodnie temu napisałem do premiera Norwegii, do norweskiego MSZ i do gubernatora prowincji Svalbard, informując o tym, że chcę oderwania Nymarku od Norwegii - powiedział 42-letni Hartley agencji Reutera. -_ Napisałem również do ONZ z prośbą o oficjalne uznanie niepodległości Nymarku_.
Arktyczne wyspy na mocy traktatu z 1920 roku, podpisanego przez ówczesne mocarstwa, zostały przyznane Norwegii. Traktat mówi o tym, że Norwegia włada głównymi wyspami wokół Spitsbergenu, ale według Hartleya nie dotyczy to Nymarku, ponieważ wtedy wysepki nie było lub nie była jeszcze odkryta.
Norweski rząd nie uznaje roszczeń Hartleya, gdyż traktat z 1920 roku dotyczy całego terenu archipelagu Svalbard, a więc także Nymarku. O istnieniu wysepki Norweski Instytut Polarny wie przynajmniej od 1998 roku, dzięki zdjęciom satelitarnym. Czapa lodowa spłynęła i odkryła ją - wyjaśnia pracownik instytutu Gunn Sissel Jaklin. - Ale i tak nie uważamy jej za wystarczająco dużą, aby była wyspą.
Do svalbardzkich wysp od wieków zgłaszali roszczenia podróżnicy, żeglarze i odkrywcy, poczynając od Wikingów. Świadczą o tym liczne nazwy wysp i wysepek - 16 614 nazw wysp, z których największą jest Spitsbergen. Odkryli go w 1596 roku Holendrzy. W XVII wieku wyspy Svalbardu były celem podróży wielorybników, a Spitsbergen odegrał wielką rolę jako punkt startowy wszystkich ważniejszych wypraw podbiegunowych w XIX i XX wieku. Łączna powierzchnia wszystkich wysp archipelagu wynosi 63 tys. km kwadratowych.
Tymczasem Hartley twierdzi, że z wysepki nie zrezygnuje. Chce zwrócić uwagę na skutki globalnego ocieplenia klimatu, które już spowodowało cofnięcie się lodowca o ponad 1,5 km w ciągu ostatnich dziesięciu lat i wyłonienie się Nymarku.