Trwa ładowanie...
d2kugi5
05-02-2006 18:05

Angela Merkel za przyznaniem NATO kluczowej roli

O przyszłości Paktu Północnoatlantyckiego,
stosunkach z Rosją oraz polityce energetycznej dyskutowano podczas
zakończonej w niedzielę 42. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

d2kugi5
d2kugi5

W trzydniowych obradach uczestniczyło 300 polityków, wojskowych oraz ekspertów ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z 50 państw.

Do stolicy Monachium przyjechali m.in. amerykański minister obrony Donald Rumsfeld, sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, szefowie resortów obrony Francji Michele Alliot-Marie, Wielkiej Brytanii John Reid i Rosji Siergiej Iwanow oraz czołówka polityków niemieckich. Polskę reprezentował minister obrony Radosław Sikorski.

Otwierając konferencję, kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za umocnieniem stosunków transatlantyckich i przyznaniem NATO dominującej roli w rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów. Podkreśliła, że NATO powinno stać się najważniejszym forum strategicznych dyskusji. "Uważam, że powinniśmy przyznać NATO prymat" - powiedziała. Zaproponowała, by sojusz do 2009 roku opracował nową strategię działania.

Przemówienie Merkel, która w listopadzie zastąpiła na stanowisku kanclerza Gerharda Schroedera, spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Amerykański senator Joseph Lieberman nazwał je "historycznym". Sikorski uznał słowa pani kanclerz za potwierdzenie stanowiska Polski, że to właśnie NATO jest doskonałym forum dialogu strategicznego między Europą a Ameryką. "Witamy Niemcy z powrotem w rodzinie transatlantyckiej" - powiedział PAP Sikorski.

d2kugi5

Za rządów Schroedera stosunki Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi uległy znacznemu ochłodzeniu ze względu na demonstracyjny sprzeciw socjaldemokratycznego kanclerza wobec interwencji w Iraku.

Donald Rumsfeld apelował do krajów europejskich o nadanie NATO globalnego wymiaru. "Dawne NATO, które ograniczało się jedynie do obrony swego terytorium, należy do przeszłości" - powiedział. Jego zdaniem sojusz powinien podjąć współpracę z innymi regionami świata - Japonią, Australią i Nową Zelandią. Ten pogląd podziela Scheffer. Sekretarz generalny NATO zastrzegł jednak, że sojusz nie powinien odgrywać roli "światowego policjanta".

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział, że Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Rosja stały się dla siebie "niezbędnymi partnerami". Europa potrzebuje silnej Rosji - zadeklarował. Globalne problemy świata można rozwiązywać "tylko wspólnie".

W stosunkach na przyszłość z Rosją odrzucam konfrontacyjne wzory myślenia, jakie istniały przed latami 90. - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji. Dodał, że współpraca Niemiec z Rosją wybiega poza ramy czysto gospodarcze, opierając się na wspólnej kulturze i historii.

d2kugi5

Steinmeier zastrzegł, że partnerskie stosunki nie zwalniają Niemiec z obowiązku uważnego obserwowania sytuacji wewnętrznej w Rosji. Skrytykował wprowadzone niedawno ograniczenia w działalności organizacji pozarządowych oraz sytuację w Czeczenii. Potwierdził wolę UE pomocy w stabilizowaniu sytuacji na Zakaukaziu.

Dużo krytyczniej oceniali sytuację w Rosji przedstawiciele USA. Senator John McCain zarzucił władzom na Kremlu popieranie "autokratycznych" tendencji i stosowanie "broni energetycznej", co świadczy o "sowieckiej mentalności". W Rosji Putina nie ma ani demokracji, ani dobrze funkcjonującej gospodarki - powiedział McCain.

Wyraził wątpliwość, czy w związku z tym przywódcy zachodnich krajów powinni uczestniczyć w lipcowym szczycie państw G-8 w Petersburgu. Wiceminister spraw zagranicznych USA Robert B. Zoellick uważa, że zbyt silne państwo hamuje rozwój rosyjskiej gospodarki i utrudnia działalność organizacji pozarządowych.

d2kugi5

Siergiej Iwanow uspakajał uczestników konferencji, że Rosja nie wykorzystuje surowców energetycznych do wywierania nacisków na swoich sąsiadów. Podwyżka cen gazu dla Ukrainy była podyktowana względami ekonomicznymi - zapewnił.

Deklarował gotowość Rosji do współpracy w walce z terroryzmem. Przy tej okazji skrytykował brak powszechnie przyjętej definicji terroryzmu. Zamachowcy na rosyjskich żołnierzy w Czeczenii traktowani są na Zachodzie jako bojownicy o wolność - skarżył się rosyjski minister obrony.

Steinmeier podkreślił wzrastające znaczenie surowców energetycznych w polityce zagranicznej. Apelował o międzynarodową współpracę w tej dziedzinie.

d2kugi5

Merkel broniła decyzji o budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu na dnie Bałtyku, zapewniając Polaków, że nie mają powodów do niepokoju i mogą liczyć na solidarną postawę Unii Europejskiej.

Muszę powiedzieć naszym polskim przyjaciołom, że my także popieramy budowę gazociągu - powiedziała Merkel, odpowiadając na pytanie Sikorskiego.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Zobowiązaliśmy się w Unii do wspólnego korzystania z naszych surowców - dodała.

Merkel zapewniła, że będzie zabiegała o to, by Polska uzyskała dostęp do Gazociągu Północnego. Dostrzegam obawy (Polaków). Powinniśmy o nich mówić ale nie zapominajcie, że jesteście członkiem UE - powiedziała. Istnieją zobowiązania, gwarantujące wasz udział. Nie możecie zostać po prostu odłączeni (od energii) - zapewniła pani kanclerz.

Jacek Lepiarz

d2kugi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kugi5
Więcej tematów