Trwa ładowanie...
d4265pb

Angela Merkel nie pojedzie do Moskwy na obchody 9 maja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie pojedzie 9 maja do Moskwy na obchody zakończenia II wojny światowej - poinformował rzecznik rządu w Berlinie. Kanclerz nie ma zaproszenia na Westerplatte, ale jeśli takowe wpłynie, "życzliwie" je rozpatrzy - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel nie pojedzie do Moskwy na obchody 9 maja
(AFP, Fot: Tobias Schwarz)
d4265pb

Merkel nie weźmie udziału w tradycyjnej paradzie wojskowej na moskiewskim Placu Czerwonym 9 maja, za to następnego dnia w towarzystwie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla - sprecyzował Steffen Seibert, dodając, że na taką propozycję ze strony Berlina zgodził się Putin.

Wspólna pamięć o II wojnie światowej, w której Niemcy spowodowali tyle ofiar i cierpień, jest bardzo ważna dla kanclerz - zaznaczył Seibert. Jak dodał, obowiązek pielęgnowania pamięci o ofiarach pozostaje aktualny niezależnie od "dobitnej krytyki Niemiec pod adresem rosyjskiej postawy i rosyjskich działań wobec Ukrainy".

Udział w rosyjskiej defiladzie - nieodpowiedni

d4265pb

O decyzji kanclerz zdecydowało zdaniem Seiberta przekonanie, że "należy jedno od drugiego oddzielić".

- Kanclerz chce w odpowiedni sposób, godnie, uczcić zakończenie II wojny światowej i wyzwolenie od nazizmu - wyjaśnił Seibert, dodając, że wspólne złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza umożliwi godne obchody tej rocznicy. - Ze względu na działania Rosji na Krymie i we wschodniej Ukrainie udział w defiladzie wojskowej wydaje się być jednak nieodpowiedni - podkreślił rzecznik.

Na początku lutego - po raz pierwszy od wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie - Merkel udała się do Moskwy wraz z prezydentem Francji Francois Hollande'em, aby wypracować porozumienie regulujące ten konflikt. Stosunki niemiecko-rosyjskie są napięte z powodu podsycanego przez Moskwę konfliktu na Ukrainie, w tym anektowania przez Rosję w marcu ub. roku należącego do Ukrainy Krymu.

Pytany o ewentualny udział Merkel w uroczystościach na Westerplatte 8 maja, Seibert powiedział, że kanclerz federalna nie ma jeszcze zaproszenia do Polski. Jak dodał, jeżeli takie zaproszenie nadejdzie, Merkel "życzliwie" je rozpatrzy.

d4265pb

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że plany szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera związane z rocznicą nie zostały jeszcze "dopięte na ostatni guzik".

Prezydent Joachim Gauck zamierza w 70. rocznicę zakończenia wojny odwiedzić jeden z radzieckich cmentarzy wojskowych w Brandenburgii.

Seibert przekazał również, że Merkel przyjmie w najbliższy poniedziałek w Berlinie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

d4265pb

Podziel się opinią

Share
d4265pb
d4265pb
Więcej tematów