Angela Merkel będzie występować w Internecie
Niemcy będą mieli możliwość obejrzeć swoją kanclerz co tydzień w Internecie. Angela Merkel będzie wyjaśniała swoim rodakom politykę kierowanego przez nią rządu za pomocą krótkich filmów wideo udostępnianych w sieci.
Angela Merkel to pierwszy światowy przywódca, który zdecydował się na taką formę kontaktu ze społeczeństwem.
Pierwsze wystąpienie pani kanclerz w formie "video-podcast" jest już dostępne w sieci pod adresem www.bundeskanzlerin.de.
Kolejne wideoorędzia będą pojawiały się w każdą sobotę. Można je odbierać zarówno za pomocą komputera, jak również odtwarzacza MPEG- 4 oraz telefonu komórkowego przystosowanego do odtwarzania filmów wideo.
Pierwsze posłanie poświęcone jest rozpoczynającym się w najbliższy piątek piłkarskim mistrzostwom świata. Merkel informuje o niedawnym spotkaniu z niemiecką reprezentacją i zapewnia, że wszyscy gracze mają wielką motywację do gry i zrobią wszystko, by zaprezentować się z jak najlepszej strony.
Przy tej okazji pani kanclerz wzywa mieszkańców Niemiec do wspierania własnej drużyny, zaznaczając, że kibice są 12. zawodnikiem na boisku.
Wyjaśniając powody sięgnięcia po nową formę komunikowania się ze społeczeństwem, Merkel powiedziała, że nowe techniczne możliwości fascynują nie tylko młodzież. Mnie także sprawiają radość - stwierdziła. Wezwała obywateli do komunikowania się z rządem za pomocą poczty elektronicznej.
Komentując pomysł szefowej rządu dziennik "Sueddeutsche Zeitung" przypomniał, że tradycję regularnych przemówień radiowych do narodu wprowadził w czasie II wojny światowej prezydent USA Franklin D. Roosevelt. "Sytuacja Merkel nie jest aż tak dramatyczna. Nie można jej jednak uznać za dobrą" -ironizuje komentator dziennika. Zauważa, że aby całe przedsięwzięcie powiodło się, Merkel musi prowadzić politykę, którą da się jakoś wytłumaczyć.
Taka forma kontaktu ze społeczeństwem ma dobre strony - nikt nie będzie Merkel przerywał, ani stawiał niewygodnych pytań - czytamy w "SZ". "Pasuje to do pani kanclerz, która od chwili objęcia stanowiska rzadko spotyka się z mediami" - zauważył komentator.
Jacek Lepiarz