Trwa ładowanie...
d28dqnk
nowy
12-01-2007 13:30

Andrzej Szwarc nowym sędzią Trybunału Stanu

Prof. Andrzej Szwarc został wybrany
przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Stanu. Jego kandydaturę
zgłosili posłowie PO i PSL.

d28dqnk

Uzupełnienie składu Trybunału stało się konieczne po tym, jak pod koniec listopada zmarł jeden z dotychczasowych członków TS - Krzysztof Śniegocki.

Prof. Szwarc był jedynym zgłoszonym kandydatem. Za wyborem go do TS zagłosowało 360 posłów, przeciwko było 4, od głosu wstrzymało się 3.

Urodzony w 1939 r., prof. Andrzej Szwarc ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1961 r. jest nauczycielem akademickim na tym wydziale. W roku 1970 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a w 1978 r. - stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Tytuł naukowy profesora odebrał w 1993 r.

Obecnie jest dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu i kierownikiem Katedry Prawa Karnego. Egzamin sędziowski złożył w 1964 r.

d28dqnk

Szwarc jest profesorem Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Działalność naukowo-badawczą oraz dydaktyczną prowadzi przede wszystkim w zakresie prawa karnego materialnego, międzynarodowego i europejskiego prawa karnego oraz prawa sportowego.

Na stanowisku profesora był zatrudniony na niemieckich uczelniach: Freie Universitat Berlin, na Ruhr-Universitat Bochum i na Universitat Bayreuth. Ponadto był także stypendystą takich fundacji i instytucji naukowych jak: Aleksander von Humboldt- Stiftung, Max-Planck-Gesellschaft, Deutscher Akademischer Austauschdienst i Friedrich-Ebert-Dtiftung.

Wygłaszał wykłady i referaty na konferencjach w wielu krajach na świecie (m.in. w Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Szwajcarii, Japonii i na Tajwanie).

W latach 1989-98 był sekretarzem generalnym stowarzyszenia naukowego polskich stypendystów Fundacji Aleksandra von Humboldta Societas Humboldtiana Polonorum. Pełnił też funkcję prezesa, a obecnie jest członkiem Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

d28dqnk

Jest członkiem wielu międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych oraz zagranicznych i krajowych komitetów redakcyjnych czasopism naukowych. Za osiągnięcia w działalności naukowej otrzymał wiele nagród, m.in. za osiągnięcia w działalności naukowej.

Za aktywność w dziedzinie zapobiegania HIV/AIDS w Polsce otrzymał nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Został również odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Zasługi 1. Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Trybunał Stanu orzeka o odpowiedzialności za naruszenie konstytucji lub ustaw przez najwyższych urzędników państwowych m.in. prezydenta, premiera, ministrów oraz posłów. Sędzią TS może być każdy obywatel polski "niekarany sądownie". Członkowie TS najczęściej nie są zawodowymi sędziami - mają zaś tytuł sędziego TS.

d28dqnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28dqnk
Więcej tematów