Trwa ładowanie...
d4e2wjp

Andrzej Przyłębski krytykuje niemieckich dziennikarzy. Zapowiada sprostowania

Ambasador Polski w Niemczech stwierdził, że niemieccy dziennikarze przedstawiają "jednostronny i fałszywy obraz Polski". Jego zdaniem piszą o Polsce w sposób skandaliczny, a nawet obraźliwy. Jako przykład podał dziennikarza "Suddeutsche Zeitung", który miał obrazić jego żonę.
Share
Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski
Ambasador RP w Niemczech Andrzej PrzyłębskiŹródło: PAP
d4e2wjp

- Uważamy, że w dyskusjach należy przytaczać zdanie obydwu stron sporu, a nie tylko jednej. Niemcy się tego niestety zazwyczaj nie trzymają - powiedział Andrzej Przyłębski w rozmowie z PAP.
Zdaniem ambasadora niemiecka krytyka pod adresem polskich mediów jest niesłuszna. - Krytykuje się brak pluralizmu w mediach polskich, ale w rzeczywistości to pluralizm mediów niemieckich pozostawia dużo do życzenia - oznajmił, dodając, iż w Polsce "są pisma od prawa do lewa, a w Niemczech dominują natomiast media lewicowe lub centrolewicowe". Słowa krytyki skierował również w stronę dziennikarstwa niemieckiego, które - w ocenie ambasadora - przedstawia "jednostronny i fałszywy obraz Polski".

Przyłębski o niemieckich dziennikarzach: piszą w sposób skandaliczny, czasami obrażają, np. moją żonę

- Niektórzy korespondenci niemieccy piszą o Polsce w sposób skandaliczny - powiedział ambasador. Wymienił w tym kontekście m.in. korespondenta "Suddeutsche Zeitung" Floriana Hassela. - Czasami nawet obrażają, tak jak ostatnio Florian Hassel, moją żonę. Osobie o tak wybitnym i prawniczo urozmaiconym dorobku zawodowym zarzucił brak kompetencji do pełnionej funkcji. Stwierdził również, że werdykt TK w sprawie rozdzielenia demonstracji odbywających się w zbliżonym miejscu ogranicza prawo do demonstrowania, co jest kompletną bzdurą. To człowiek nieodpowiedzialny - ocenił Przyłębski.

d4e2wjp

Ambasador zapowiedział "stanowczy sprzeciw wobec niemieckiej kampanii medialnej". - Zaczniemy monitorować gazety bardziej detalicznie. Będziemy informować redaktorów naczelnych o niekompetencji, braku profesjonalizmu lub nierzetelności ich korespondentów, będziemy także częściej publikować sprostowania przeinaczeń i zwykłych kłamstw - oświadczył w rozmowie z PAP. Jako kluczową uznał w tym zakresie ścisłą współpracę z Redutą Dobrego Imienia.

"Otrzymujemy listy poparcia dla rządu Beaty Szydło"

Jednocześnie zaznaczył, że obraz Polski w społeczeństwie niemieckim jest "bardziej urozmaicony". Z relacji Przyłębskiego wynika, iż ambasada RP w Berlinie otrzymuje "od czasu do czasu listy wyrażające silne poparcie dla rządu Beaty Szydło, zwłaszcza w kontekście polityki migracyjnej". Podkreślił, że są one "bardzo często pisane przez ludzi z tytułami naukowymi".

d4e2wjp

- Jest pewna część społeczeństwa niemieckiego, która rozumie polską politykę. Niemniej jednak stanowi ona margines - powiedział ambasador. Większość maili, które otrzymuje ambasada, odnosi się krytycznie do pracy polskiego rządu. Ich poziom jest jednak bardzo niski, a merytoryczne zarzuty zastępują obelgi.

Ambasador: ktoś, kto ogląda tylko TVN czy Polsat, żyje w innej rzeczywistości niż ktoś, kto ogląda TVP

Zdaniem ambasadora RP istnieje głęboki podział wewnątrz Polonii niemieckiej w kwestii oceny rządu. Istotny wpływ na tę ocenę mają niemieckie i polskie media. Według niego "ktoś, kto ogląda tylko TVN czy Polsat żyje w innej rzeczywistości niż ktoś, kto ogląda TVP". Z powodu ataków medialnych na Polskę cierpią nie tylko zwolennicy rządu, lecz - paradoksalnie - także jego przeciwnicy. Niezadowolenie części Polonii krytykującej PiS wynika po części z zachwiania postrzegania przez Niemców Polski jako lidera postkomunistycznej transformacji.

d4e2wjp

Według ambasadora "chęć bycia akceptowanym" pewnej części Polonii przekłada się bezpośrednio na jej preferencje polityczne. - Pamiętam np. sytuacje, w których Polacy bali się mówić po polsku. Woleli mówić łamanym niemieckim. Wielu z nich cieszyło się, że rząd PO-PSL był tak lubiany i akceptowany przez Niemców. Czuli się w ten sposób dowartościowani - tłumaczył ambasador Przyłębski.

Ambasador podkreślił równocześnie znaczenie Polaków żyjących w Niemczech, "dla których polskość to wartość". Zaznaczył, że w debatach z tymi, co mają inne zdanie, muszą oni "mieć sporo odwagi", ponieważ "są w mniejszości". Istotną rolę w debacie o polityce polskiej za granicą odgrywają - według Przyłębskiego - także ci, którzy "stoją pośrodku i chcą argumentować merytorycznie, chcą rozmawiać". Wśród nich są tacy, co "pragną zweryfikować, czy to, co mówią o Polsce media niemieckie, jest prawdą".

Przyłębski: walka o prawa Polek w Niemczech to jeden z kluczowych elementów mojego programu pracy

Przyłębski zwrócił również uwagę na nierówne traktowanie Polaków żyjących w Niemczech i niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce. - Niestety te dwie grupy nie mają jeszcze tych samych praw. Niemcy wydają na Polaków w Niemczech znacznie mniej pieniędzy niż Polska, państwo uboższe, na mniejszość niemiecką w Polsce - zauważył.

d4e2wjp

- Odpowiedzialność za tę dysproporcję Niemcy zrzucają na landy. Tyle, że polityka landowa względem mniejszości układa się różnie w zależności od regionu - tłumaczył Przyłębski. Jak zaznaczył, w kontekście Polaków "sytuacja wygląda całkiem dobrze w Saksonii, Nadrenii czy Brandenburgii". - Znacznie gorzej układają się sprawy na południu republiki - w Bawarii czy Badenii-Wirtembergii, gdzie nie robi się dla mniejszości polskiej prawie nic - podkreślił.

Ambasador RP odniósł się również do kwestii Polek walczących z niemieckimi urzędami ds. dzieci i młodzieży (Jugendamtami) o prawo do opieki nad dziećmi urodzonymi lub wychowywanymi w Niemczech. Jak powiedział Przyłębski, walkę o prawa Polek uczynił "jednym z kluczowych elementów swojego programu pracy jako ambasador Polski w Niemczech".

Zobacz też, na czym będzie polegała repolonizacja mediów

Zaznaczył jednocześnie, że "możliwości polskiej dyplomacji są czasami ograniczone" - przykładowo wtedy, kiedy dziecko, podobnie jak jego ojciec, posiada obywatelstwo niemieckie. - Trudno wtedy wywrzeć skuteczny nacisk na urzędy niemieckie, ale trzeba próbować - oznajmił Przyłębski.

d4e2wjp

- Możemy - na wyraźne życzenie rodzica Polaka - monitorować, pojawiać się na rozprawach sądowych, rozmawiać z sędziami lub urzędnikami, wskazywać na nasze zarzuty - odpowiedział na pytanie, jaką pomoc jest w stanie dać ambasada RP Polkom walczącym z Jugendamtami. - Współdziałamy w tym regularnie z Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie - dodał Przyłębski.

- Przede wszystkim uświadamiamy. Nasz przekaz jest jasny - zależy nam na tym, by dzieci polskie za granicą miały stały kontakt z naszym językiem, z naszą kulturą. Ale także z obojgiem rodziców. Nie ma zgody na zabieranie dzieci Polkom tylko dlatego, że w ocenie sądu niemiecki rodzic może stworzyć dziecku lepsze warunki materialne. Jesteśmy na to uczuleni, bo równie ważne jest otoczenie emocjonalne - podsumował ambasador Przyłębski.

d4e2wjp

Podziel się opinią

Share
d4e2wjp
d4e2wjp
Więcej tematów