Andrzej Gwiazda wybrany do Kolegium IPN
Andrzej Gwiazda został wybrany przez Senat na członka Kolegium IPN. Za jego kandydaturą głosowało 51 senatorów spośród 88 obecnych na sali.
10.05.2007 | aktual.: 10.05.2007 21:55
Gwiazda był kandydatem senatorów PiS. Oprócz niego przez tę partię zgłoszony został również Marek K. Kamiński. Nie uzyskał on jednak wymaganej większości głosów. Nie uzyskał jej również kandydat PO - Benedykt Czuma.
Senat wybiera 2 spośród 11 członków Kolegium IPN. Ponieważ w czwartek wybrana została tylko jedna osoba, teraz senatorowie mają czas do 17 maja na zgłoszenie kolejnych kandydatur.
Kandydaturę Gwiazdy poparł w czwartek nieoczekiwanie Lech Wałęsa, z którym Gwiazda jest od lat skonfliktowany, zarzucając b. prezydentowi agenturalną przeszłość i zaprzeczenie ideałom Sierpnia'80.
Wałęsy uważa, że Gwiazda zasiadając w Kolegium IPN będzie miał dostęp do archiwów Instytutu i przeprosi go za oskarżenia o agenturalną przeszłość.
Będzie miał teraz szansę poznać dokumenty i zdąży mnie przeprosić za swoje brednie, które opowiada. Co do tego nie mam wątpliwości - proszę zobaczyć dokumenty - Gwiazda tam bardzo cieniutko wygląda. Był manipulowany i wykorzystany maksymalnie przez bezpiekę do walki ze mną. Taka jest prawda- powiedział b. prezydent w Gdańsku.
Wałęsa - jak powiedział - ma nadzieję, że Gwieździe po przejrzeniu dokumentów z IPN wystarczy "honoru" by przeprosić za wiele nieszczęść, które mu powodował".
71-letni inżynier Andrzej Gwiazda, współzałożyciel NSZZ "Solidarność", został odznaczony w święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.
Urodzony w 1935 r. Gwiazda był działaczem Komitetu Obrony Robotników i współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 r.
Po wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, był członkiem władz Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w stoczni; jednym ze współzałożycieli NSZZ Solidarność i współautorem 21 postulatów sierpniowych. Sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. W 1981 r. był wiceprzewodniczącym "S".
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. został internowany, a później aresztowany, z przerwami, do grudnia 1984 r. W latach 1987-89 był członkiem Grupy Roboczej Komisji Krajowej NSZZ"S". Przeciwnik Okrągłego Stołu oraz tzw. drugiej Solidarności.
W 2005 roku współorganizował niezależne obchody 25 rocznicy Pierwszej Solidarności.
W grudniu 2005 r. Gwiazda odmówił udziału w uroczystości przekazania Medalu Wolności Trumana-Reagana, przyznanego NSZZ "Solidarność" przez amerykańską Fundację Ofiar Komunizmu (FOK) jako pierwszemu wolnemu związkowi zawodowemu w bloku komunistycznym.
Argumentował wtedy, że przyjmując nagrodę, dołączyłby do tych, którzy twierdzą, że "pierwsza 'Solidarność' była tylko piękną utopią, którą należało zniszczyć, że nie stanowiła realnej alternatywy dla systemu komunistycznego".
W ubiegłym roku Gwiazda odznaczony został najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orla Białego. Zasiada w kapitule tego orderu.