Trwa ładowanie...

Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcji. Lekarz ocenia propozycję prezydenta

Andrzej Duda przygotował ustawowe rozwiązanie ws. aborcji. O komentarz do tej propozycji poprosiliśmy dyrektora Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". - Patrząc jako lekarz, wydaje się, że jest dobra, zgodna z wiedzą medyczną - komentuje dr n. med. Marek Migdał.

Share
Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcji
Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcjiŹródło: PAP
d2mmeq3

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda przygotował rozwiązanie ustawowe ws. aborcji w Polsce. Tym samym KPRP ma nadzieję na to, że nowe rozwiązanie wpłynie na ugaszenie emocji wśród protestujących.

"Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych" - czytamy w komunikacie Andrzeja Dudy.

d2mmeq3

Chodzi o ciąże, w przypadku których podczas badań stwierdza się wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą "niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".

Aborcja w Polsce. Najnowszy sondaż. "Jarosław Kaczyński idzie wbrew woli swoich wyborców"

Aborcja. Propozycja Andrzeja Dudy. Mamy komentarz

Propozycję prezydenta zacytowaliśmy dyrektorowi Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr n. med. Markowi Migdałowi i poprosiliśmy o komentarz.

- Propozycja ta jest zgodna z wiedzą medyczną - stwierdza w rozmowie z WP dyrektor. I tłumaczy: - Taką wiedzą, że są sytuacje, w których na podstawie badań prenatalnych, badań płodu, lekarz może przekazać mamie informację, że rodzaj wady wskazuje na brak możliwości przeżycia tego dziecka po urodzeniu.

d2mmeq3

- To, co proponuje prezydent, jest na pewno próbą powrotu do pewnego kompromisu polegającego na tym, że decyzję o przerwaniu ciąży podejmuje matka dziecka w oparciu o wiedzę medyczną. Wiedzę, którą przekazuje lekarz po przeprowadzeniu badań prenatalnych - dodaje dyrektor.

Ocenia, że "jest to kompromis, bo to, o czym słyszymy od kilku dni, to było wyeliminowanie wiedzy medycznej, znaczenia badań prenatalnych i wyeliminowanie możliwości podjęcia przez matkę decyzji w oparciu o informację przekazaną przez lekarza". - W związku z tym, mówiąc jako lekarz, wydaje się, że jest to dobra propozycja - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mmeq3

Podziel się opinią

Share
d2mmeq3
d2mmeq3
Więcej tematów