Trwa ładowanie...
dsa64x2

Andrzej Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, w depeszy do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zadeklarował dalsze działanie Polski na rzecz wzmocnienia stosunków Ukrainy z UE i NATO. List opublikowano w dniu 27. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy
Andrzej Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy (East News)
dsa64x2

Andrzej Duda, podkreślił poparcie dla ambitnych reform, które zbliżają państwo ukraińskie do standardów zachodnich. "W interesach Polski oraz Europy jest Ukraina jako nowoczesne państwo, z dobrze działającą gospodarką, która zagwarantuje swoim obywatelom wysoki poziom życia"– podkreślił. Zaaprobował także suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową. Duda wyraził szacunek dla narodu ukraińskiego, który jak napisał- "konsekwentnie buduje niepodległe państwo i gotów jest na największe ofiary w obliczu łamania prawa międzynarodowego i agresji zbrojnej ze strony sąsiada".

Odniósł się również do ciężkich relacji, jakie łączą oba narody (polski i ukraiński), ze względu na wydarzenia z czasów II wojny światowej, m.in. ludobójstwa i eksterminacji Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej przez nacjonalistyczne ukraińskie organizacje OUN i UPA. "Mam nadzieję na osiągnięcie pozytywnych wyników również i w dialogu na temat tragicznych kart w naszej historii. Jestem przekonany, że partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą powinno być budowane na fundamencie prawdy o przeszłości i w duchu wyznawanych przez dwa narody wartości chrześcijańskich" – oświadczył Andrzej Duda.

Ukraina, Akt Niepodległości, proklamowała 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tego samego roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością, a Polska jako pierwszy kraj na świecie ją uznała.

dsa64x2

Podziel się opinią

Share
dsa64x2
dsa64x2
Więcej tematów