Trwa ładowanie...

Andrzej Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, w depeszy do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zadeklarował dalsze działanie Polski na rzecz wzmocnienia stosunków Ukrainy z UE i NATO. List opublikowano w dniu 27. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy.

Share
Andrzej Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy
Źródło: East News
dpe89xs

Andrzej Duda, podkreślił poparcie dla ambitnych reform, które zbliżają państwo ukraińskie do standardów zachodnich. "W interesach Polski oraz Europy jest Ukraina jako nowoczesne państwo, z dobrze działającą gospodarką, która zagwarantuje swoim obywatelom wysoki poziom życia"– podkreślił. Zaaprobował także suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową. Duda wyraził szacunek dla narodu ukraińskiego, który jak napisał- "konsekwentnie buduje niepodległe państwo i gotów jest na największe ofiary w obliczu łamania prawa międzynarodowego i agresji zbrojnej ze strony sąsiada".

Odniósł się również do ciężkich relacji, jakie łączą oba narody (polski i ukraiński), ze względu na wydarzenia z czasów II wojny światowej, m.in. ludobójstwa i eksterminacji Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej przez nacjonalistyczne ukraińskie organizacje OUN i UPA. "Mam nadzieję na osiągnięcie pozytywnych wyników również i w dialogu na temat tragicznych kart w naszej historii. Jestem przekonany, że partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą powinno być budowane na fundamencie prawdy o przeszłości i w duchu wyznawanych przez dwa narody wartości chrześcijańskich" – oświadczył Andrzej Duda.

Ukraina, Akt Niepodległości, proklamowała 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tego samego roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością, a Polska jako pierwszy kraj na świecie ją uznała.

dpe89xs

Podziel się opinią

Share
dpe89xs
dpe89xs
Więcej tematów