Andrzej Duda potwierdza. Były rozmowy o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę
Mam nadzieję, że w najbliższym czasie, wspólnymi siłami, zdołamy przygotować istotne dostawy amunicji dla Ukrainy - powiedział po spotkaniu w Pałacu Elizejskim prezydent Andrzej Duda. Dodał, że "najbardziej żarliwa dyskusja" toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. - Absolutnie takich decyzji nie ma - zaznaczył.
26.02.2024 | aktual.: 27.02.2024 09:40
W Pałacu Elizejskim zakończyły się w poniedziałek wieczorem wielostronne rozmowy plenarne poświęcone wojnie w Ukrainie i wsparciu dla tego kraju. Uczestniczył w nich m.in. prezydent Polski Andrzej Duda. W drugą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił przywódców, by rozmawiać o wzmocnieniu współpracy na rzecz wsparcia dla Kijowa.
- To było bardzo długie spotkanie, bo to była praktycznie rzecz biorąc nieprzerwana dyskusja, z krótką bardzo przerwą, która trwała sześć godzin - powiedział po zakończeniu spotkania prezydent Andrzej Duda.
- Jeśli chodzi o konkluzje, najważniejsza jest taka: mam nadzieję, że w najbliższym czasie, wspólnymi siłami, zdołamy przygotować istotne dostawy amunicji dla Ukrainy, bo to jest tutaj najważniejsze. Była jedna konkretna propozycja zgłoszona, nie mogę ujawniać szczegółów, ale rzeczywiście to jest coś, co jest Ukrainie ogromnie potrzebne, to jest coś, co zgłaszał w ostatnim czasie wielokrotnie prezydent Wołodymyr Zełenski - powiedział Duda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodał, że oczekiwania Ukrainy spotkają się z bardzo konkretną odpowiedzią liderów europejskich oraz Kanady i USA.
- Dyskusja dotyczyła nie tylko wsparcia militarnego, ale także wsparcia w rozminowaniu Ukrainy i wsparcia szkoleniowe w strzeżeniu granicy Ukrainy, choćby granicy z Białorusią, na której nie ma oczywiście wojny, ale z punktu widzenia Ukrainy stanowi istotne zagrożenie - dodał Duda.
Prezydent Andrzej Duda ujawnił, że podczas dyskusji z udziałem liderów państw rozmawiano również o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę.
- Jeżeli chodzi o szczegóły pomocy, to jednak poszczególne państwa decydują jaką pomoc konkretnie przekazują Ukrainie. Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół w ogóle kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę i tutaj też nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie, te zdania są różne, ale absolutnie takich decyzji nie ma - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Dopytywany o to, czy rośnie liczba państw, które byłyby skłonne wysłać wojsko na Ukrainę, dodał: - Nie było entuzjazmu.
Uczestnicy spotkania w Paryżu
W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Finlandii Sauli Niinisto, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, kanclerz Austrii Karl Nehammer, premier Słowacji Robert Fico, premier Holandii Mark Rutte, premier Estonii Kaja Kallas, premier Czech Petr Fiala, premier Hiszpanii Pedro Sanchez i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron. Stany Zjednoczone reprezentował zastępca sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich James O'Brien, a Kanadę minister obrony William Blair.
Czytaj także:
Źródło: WP Wiadomości, PAP