Trwa ładowanie...
d4f7y41
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Andrzej Duda: jestem za jak najlepszymi relacjami z Niemcami, ale są problemy

• Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung"
• Zapewnił, że zależy mu na tym, aby relacje między Niemcami a Polską rozwijały się jak najlepiej
• Powiedział, że boli go, iż w dyskusji padają "niepotrzebne emocjonalne" słowa
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d4f7y41

"Bardzo zależy mi na tym, aby relacje pomiędzy Niemcami a Polską rozwijały się jak najlepiej. Relacje z Niemcami są dla nas bardzo ważne" - powiedział prezydent w wywiadzie pod tytułem "Zbyt dużo emocji", który ukaże się w niedzielę.

Andrzej Duda zastrzegł, że "są też problemy, na przykład Nord Stream 2". "Ten planowany rurociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski, Słowacji i innych krajów" - wyjaśnił.

Prezydent przyznał, że kanclerz Angela Merkel nigdy nie wyrażała poparcia dla tej inwestycji. "Takie problemy wywołują jednak emocje, które prowadzą do takich (emocjonalnych) wypowiedzi" - tłumaczył prezydent. "Żałuję tego, ponieważ Niemcy są naszym dużym sąsiadem, naszym dużym partnerem" - zaznaczył.

d4f7y41

Zwrócił uwagę, że zarówno on, jak i jego małżonka mają w Niemczech wielu przyjaciół. "Życzyłbym sobie, by ten projekt (Nord Stream 2) spotkał się z polityczną dezaprobatą. To kwestia solidarności" - wyjaśnił prezydent.

Andrzej Duda skrytykował niedawne wypowiedzi o Polsce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Wyraził przypuszczenie, że słowa niemieckiego polityka były wynikiem "pewnej pobudliwości". W jednym z wywiadów Schulz mówił o "putinizacji" polskiej polityki.

W rozmowie z "FAS" prezydent bronił swoich decyzji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Obarczył odpowiedzialnością za konflikt "machinacje wcześniejszej większości rządowej - Platformy Obywatelskiej, w których uczestniczył także Trybunał Konstytucyjny."

Pytany o to, kto rozstrzygnie spór o TK, Duda odpowiedział: "Istnieje podział władz. Mamy w Polsce władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Nie mogę zgodzić się na to, że sąd rości sobie pretensje do kompetencji, których nie daje mu ani konstytucja, ani ustawa. Zaprzysięgłem sędziów tak, jak życzył sobie tego parlament".

d4f7y41

Nawiązując do wypowiedzi związanych z rozpoczęciem przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności wobec Polski, Duda powiedział, że "bardzo boli" go, iż w tej debacie "padło wiele niepotrzebnych emocjonalnych wypowiedzi". Podkreślił, że premier Beata Szydło wyjaśniała, iż "KE nie jest jej zdaniem dobrze poinformowana (o sytuacji w Polsce)".

Prezydent podkreślił, że rząd RP "nigdy nie wycofał się z danych obietnic" dotyczących przyjęcia uchodźców. "Wypełnimy nasze zobowiązania" - zapewnił. Podkreślił, że Polska zabezpiecza liczącą 1100 kilometrów zewnętrzną granicę UE. Duda wskazał jednak na problem, iż uchodźcy nie kwapią się do przyjazdu do Polski. "Ludzie nie przyjeżdżają do nas dlatego, że nie możemy zapewnić im niemieckich warunków" - tłumaczył.

Duda zwrócił uwagę, że UE nie potrafi odróżnić imigrantów ekonomicznych od uchodźców. "Imigracja do Europy jest też związana z migracją ekonomiczną, a UE nie radzi sobie z rozróżnieniem (między tymi dwoma rodzajami migracji)". "Większość uchodźców to młodzi mężczyźni. Gdzie są ich kobiety, matki, dzieci? Pozostawione na wojnie? Trudno to zrozumieć" - zauważył prezydent RP.

Zobacz również: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Prawo musi być dla obywateli"

d4f7y41

Podziel się opinią

Share

d4f7y41

d4f7y41
Więcej tematów