PolskaAndrzej Długosz: decyzje dotyczące ustawy o rtv są złe

Andrzej Długosz: decyzje dotyczące ustawy o rtv są złe

Decyzja o skierowaniu projektu ustawy o rtv we wcześniejszym kształcie do parlamentu, jak również decyzja o rozdzieleniu zapisów dostosowujących polskie prawo do unijnego od spraw, regulujących rynek mediów elektronicznych w Polsce są złe - uważa Andrzej Długosz, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia w audycji radiowej "Sygnały Dnia".

Długosz wyraził opinię, że pierwsza z tych decyzji rozpoczęła konflikt na polu, którego nie było, a druga - wczorajsza - przynosi mediom komerycyjnym wiele korzystnych dla nich zapisów. Wśród nich Andrzej Długosz wymienił umożliwienie wprowadzenia do spółki medialnej do 100% kapitału z krajów Unii Europejskiej. W tej chwilii obowiązuje zapis mówiący o 33% tego typu kapitału zagranicznego.

"Natomiast nam - mediom publicznym - wiąże się nogi i mówi: Panowie startujecie teraz w konkursie skoku wzwyż (...)" - skomentował projekt ustawy o radiofonii i telewizji Andrzej Długosz.

Podkreślił, że Telewizja Polska i Polskie Radio są to niezwykle ważne instytucje życia publicznego. "Jeżeli te instytucje nie otrzymają środków finansowych na swoje funkcjonowanie, to my - wszyscy obywatele - poniesiemy określaną stratę" - wyraził opinię przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia.

Andrzej Długosz wśród spraw wymagających pilnych rozwiązań wymienił stworzenie w całym kraju sieci nadawczej UKF dla Programu Pierwszego Polskiego Radia. "Dzisiaj na UKFie słyszy nas około 50 procent populacji, oni również płacą abonament i chcieliby słyszeć Program Pierwszy" - powiedział Andrzej Długosz. Rozwiązania wymaga też - w jego opinii - kwestia finansowania Chóru Polskiego Radia. Obecnie jest on finansowany tylko przez Polskie Radio, a zdaniem Długosza, powinien być finansowany z abonamentu.

Andrzej Długosz zapowiedział również, że już wkrótce powstanie Stowarzyszenie Mediów Publicznych, które reprezentować będzie media publiczne oraz wszystkich tych, którzy płacą na nie abonament. Do spotkania założycielskiego ma dojść za około dwa tygodnie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)