ŚwiatAmnesty International oskarża Izrael o zbrodnie wojenne

Amnesty International oskarża Izrael o zbrodnie wojenne

Amnesty International oskarżyła Izrael o popełnienie latem 2014 roku zbrodni wojennych podczas operacji zbrojnej w palestyńskiej Strefie Gazy. Organizacja zarzuca państwu żydowskiemu zabójstwo 135 cywilów w odwecie za pojmanie izraelskiego żołnierza.

Amnesty International oskarża Izrael o zbrodnie wojenne
Źródło zdjęć: © AFP | Said Khatib

AI we współpracy z londyńską grupą badawczą Forensic Architecture opublikowała raport "Czarny piątek: rzeź w Rafah", w którym stwierdza, że "ataki powietrzne i naziemne sił izraelskich na Rafah, w których zginęli cywile, były celowe i przeprowadzone w sposób systematyczny, co sprawia, że można je uznać również za zbrodnie przeciwko ludzkości".

Amnesty podała także, że ataki Izraela w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy, nie oszczędziły nikogo, a Izrael nie przeprowadził bezstronnego śledztwa w tej sprawie.

Obszerna dokumentacja

Raport oparty jest na setkach fotografii, filmów, zdjęć satelitarnych i zeznań świadków. Zebrany materiał umożliwia prześledzenie przebiegu ataków, które zaczęły się 1 sierpnia 2014 roku. Tego dnia zaginął izraelski porucznik Hadar Goldin. Nazajutrz władze Izraela oficjalnie uznały go za zmarłego. Teraz władze tego kraju mają podjąć negocjacje w sprawie wydania ciała oficera w zamian za uwolnienie palestyńskich więźniów.

Według AI Izrael uruchomił 1 sierpnia kontrowersyjną "procedurę Hannibal", która ma na celu uniemożliwienie pojmania żywego izraelskiego żołnierza przez Palestyńczyków. Media i obserwatorzy regularnie przypisują Izraelowi stosowanie tej procedury, choć Izrael się tego wypiera.

Zdaniem organizacji "uruchomienie procedury Hannibal doprowadziło do decyzji o nielegalnych atakach na cywilów". W raporcie przytoczone zostały wypowiedzi świadków opisujących "sceny paniki i chaosu pod ostrzałem samolotów F-16, dronów, helikopterów i artylerii, w wyniku którego zginęli cywile uciekający pieszo lub pojazdami ewakuującymi rannych".

Izrael krytykuje raport

Izraelskie władze zarzuciły AI tworzenie "fałszywego przebiegu wydarzeń" i oskarżyła organizację o "obsesję na punkcie Izraela". MSZ Izraela w komunikacie dla agencji AFP stwierdziło, że "Amnesty International chyba zapomniała, że w Strefie Gazy wciąż toczy się konflikt i że palestyńskie organizacje terrorystyczne prowadziły intensywne ataki przeciwko armii izraelskiej na obszarach zamieszkiwanych przez ludność cywilną".

Ministerstwo dodało też, że "w przeciwieństwie do tego, co głosi Amnesty International, armia Izraela działa zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego". Komunikat odsyła do raportu władz izraelskich potwierdzającego zgodność operacji wojennych z przepisami prawa. To trzeci konflikt w Strefie Gazy w ciągu sześciu lat.

W poprzednich raportach na temat ubiegłorocznego konfliktu Amnesty International, której Izrael zabronił wstępu do Strefy Gazy, oskarżała Izrael i palestyńskie ugrupowania zbrojne o popełnienie zbrodni wojennych w czasie trwającego 50 dni konfliktu. W jego wyniku zginęło 2250 Palestyńczyków, głównie cywilów, i 73 Izraelczyków, wśród których prawie wszyscy byli wojskowymi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)