Trwa ładowanie...
dg0l6b4

Amnestia na 100-lecie niepodległości. Rzecznik prezydenta zaprzecza

Ogłoszenie amnestii dla osób z niskimi wyrokami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - taki pomysł według "Gazety Wyborczej" rozważa prezydent Andrzej Duda. Rzecznik Krzysztof Łapiński dementuje te doniesienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Gazeta Wyborcza" informuje, że prezydent zastanawia się nad amnestią dla drobnych przestępców
"Gazeta Wyborcza" informuje, że prezydent zastanawia się nad amnestią dla drobnych przestępców (East News, Fot: Andrzej Hulimka)
dg0l6b4

"Wyborcza" informuje, że jedna z warszawskich kancelarii prawnych została poproszona w imieniu Kancelarii Prezydenta o napisanie założeń projektu i określenie jego skutków prawnych oraz społecznych. "Sprawa utrzymywana jest w absolutnej dyskrecji, by nie rozbudzać emocji" mówił informator dziennika.

Amnestia miałaby objąć skazanych z wyrokami od dwóch do trzech lat więzienia, skazanych na grzywny sprawców wykroczeń oraz tych, którzy zalegają ze spłacaniem kar finansowych (np. mandatów). Na wolność mieliby wyjść również alimenciarze - mieliby jednak obowiązek uregulowania zaległości pod groźbą powrotu za kraty.

"Wyborcza" przypomina, że amnestię z okazji wydarzeń historycznych oraz świąt państwowych ogłaszano wielokrotnie. Przez nieco ponad dwie dekady II RP ogłaszano ją 13 razy, w PRL robiono to cyklicznie z okazji rocznic utworzenia Polski Ludowej. Największa - obejmująca osoby skazane na kary do pięciu lat więzienia - była w 1956 r. Dwie ostatnie miały miejsce w 1989 r., gdy na wolność wyszli więźniowie polityczni, a skazanym na śmierć wyroki zmieniono na 25 lat więzienia.

dg0l6b4

"Z tego, co wiem, nie ma takiego tematu, ale do 100-lecia jeszcze pół roku" - skomentował dla "Gazety" Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta. Bardziej stanowczy był w rozmowie z TVN24. - Z moich ust pan słyszy twarde dementi, żeby cokolwiek w tej sprawie w tej chwili w kancelarii się działo - mówił rzecznik prezydenta. Żadne takie analizy, żadne takie prace nie są prowadzone w Kancelarii Prezydenta - powiedział Łapiński.

Zobacz też: "Tłit": Krzysztof Łapiński broni pomysłu prezydenta

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg0l6b4

Podziel się opinią

Share

dg0l6b4

dg0l6b4
Więcej tematów