Trwa ładowanie...
d37v7g6
IAR

Amerykańskie lotnictwo rozpoczęło naloty na Państwo Islamskie z bazy w Turcji

USA dokonały swego pierwszego ataku powietrznego w północnej Syrii z użyciem samolotów bezzałogowych stacjonujących w bazie w Turcji - poinformował Pentagon.
Share
Amerykański myśliwiec F-15C Eagle
Amerykański myśliwiec F-15C EagleŹródło: Wikimedia Commons, Fot: U.S. Air Force
d37v7g6

Według rzecznika Pentagonu, atak przeprowadził w poniedziałek samolot bezzałogowy, startujący z bazy Incirlik koło miasta Adana na południu Turcji. Czyni się przygotowania do uderzeń, których mają dokonywać w Syrii amerykańskie samoloty pilotowane - dodał rzecznik.

Informacje o nalotach wcześniej podawała telewizja CNN. Pojawiały się one również tureckich mediach.

Do niedawna bazujące w Incirliku amerykańskie samoloty bezzałogowe wykonywały tylko zadania rozpoznawcze. Jednak w ubiegłym miesiącu Turcja zgodziła się udostępnić swe bazy dla samolotów bojowych USA i ich koalicjantów. Ma tam trafić 200 żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi o osłabienie Państwa Islamskiego, które kontroluje prawie stukilometrowy pas ziemi przy granicy syryjsko-tureckiej.

d37v7g6

Amerykańskie lotnictwo ma osłaniać walczącą z dżihadystami umiarkowaną syryjską opozycję. W zamyśle Ankary, utworzenie bezpiecznej strefy kontrolowanej przez Syryjczyków pozwoliłoby powstrzymać falę imigrantów napływających do Turcji.

Rozmowy między USA a Turcją w sprawie korzystania z baz tego kraju toczyły się przez 10 miesięcy. Początkowo władze w Ankarze nie chciały się zgodzić na bezpośrednie zaangażowanie przeciwko dżihadystom, w obawie przed rosnącą pozycją Kurdów.

d37v7g6

Podziel się opinią

Share
d37v7g6
d37v7g6
Więcej tematów