ŚwiatAmerykański sąd zawiesił postępowanie w sprawie Mazura

Amerykański sąd zawiesił postępowanie w sprawie Mazura

Edward Mazur wszedł na salę sądową w pomarańczowym kombinezonie, skuty kajdankami. Za chwilę z niej wyszedł, bo sąd w Chicago, który miał zadecydować o aresztowaniu lub wypuszczeniu za kaucją biznesmena, zawiesił postępowanie - do 15 listopada.

Amerykański sąd zawiesił postępowanie w sprawie Mazura
Źródło zdjęć: © PAP

Prowadzący sprawę ekstradycji Mazura prokurator Mitchell Mars powiedział, że polskie Ministerstwo Sprawiedliwości nalegało, by oskarżonego biznesmena nie zwalniać aresztu i oświadczył, że władze USA "podzielają to stanowisko". W naszym kraju biznesmen odpowiadałby za podżeganie do zabójstwa gen. Marka Papały.

Adwokat Mazura - Christopher Gair - argumentował, że od czasu wypuszczenia jego klienta w 2002 roku z polskiego aresztu, nie zaszły żadne nowe okoliczności, nie pojawiły się nowe dowody.

Gair podkreślał, że Mazur ma w Stanach rodzinę. Na sali sądowej była zresztą żona i trzech synów. Adwokat twierdził, że Mazur jest wzorowym obywatelem miasta i prowadzi tu interesy. Nie ma więc - twierdził - niebezpieczeństwa ucieczki.

Gair zwrócił też uwagę na "specjalne okoliczności", m.in. to, że Mazur ma obywatelstwo USA. Argumentował poza tym, że wniosek ekstradycyjny jest oparty na zeznaniach ludzi, których przyłapano na krzywoprzysięstwie.

Chodzi o zeznania aresztowanych gangsterów, w tym głównie Artura Zirajewskiego ("Iwana"), który powiedział, że Mazur szukał kogoś, kto zabije gen. Papałę za 40 tys. dolarów.

Gair dowodził, że narusza się konstytucyjne prawa Mazura jako obywatela USA. Sugerował też, że za aresztowaniem jego klienta dopiero teraz - po ponad półtora roku od rozesłania listu gończego i polskiej prośby o ekstradycję - stoją bliżej nieokreślone, ukryte mechanizmy.

Sędzia Keys wyraził wątpliwości, czy fakt amerykańskiego obywatelstwa Mazura ma jakiekolwiek znaczenie. Powiedział też, że jego obrońca_ będzie miał pod górkę_ z udowodnieniem, że nie należy Mazura wydawać Polsce, argumentując, że w postępowaniach ekstradycyjnych zwykle nie wypuszcza się podejrzanych na wolność.

We wniosku o ekstradycję do Polski Edwarda Mazura, podejrzewanego o podżeganie do zabójstwa w 1998 r. b. komendanta głównego policji generała Marka Papały, przedłożonym przez prokuraturę w Chicago do miejscowego sądu federalnego, przytoczono liczne zeznania świadków obciążające chicagowskiego biznesmena. Są to zeznania kilku gangsterów z Gdańska i z Warszawy, zawarte w polskim wniosku ekstradycyjnym przekazanym władzom USA.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)