ŚwiatAmerykańska prasa o sugestii Putina, że będzie premierem

Amerykańska prasa o sugestii Putina, że będzie premierem


Prasa w USA jest zgodna, że ogłoszenie przez Władimira Putina, że może zostać premierem po odejściu ze stanowiska prezydenta Rosji, oznacza jego dążenie do zachowania pełni władzy w kraju, po ewentualnych, łatwych do przeprowadzenia, zmianach konstytucji.

Amerykańska prasa o sugestii Putina, że będzie premierem
Źródło zdjęć: © AFP

Komentatorzy podkreślają, że cały proces polityczny w Rosji w ostatnich latach, kiedy Putin umacnia "demokrację kontrolowaną", nie rokuje nadziei, że w wyborach jakakolwiek partia może zagrozić prokremlowskiej Jednej Rosji.

Także najnowszą inicjatywę prezydenta interpretuje się jako manewr zmierzający do dalszej centralizacji władzy w jego ręku. "Wypowiedź Putina to jasny sygnał, że zaproponował on mechanizm, który pozwoli mu utrzymać władzę po wyborach prezydenckich w marcu" 2008 roku - pisze w korespondencji z Moskwy wtorkowy "Wall Street Journal".

"Washington Post" przytacza opinie analityków rosyjskich, którzy także uważają, że mimo ustąpienia ze stanowiska prezydenta, czego wymaga obecna konstytucja, Putin zachowa władzę, gdyż jej "prawdziwe dźwignie przesuną się do urzędu premiera" - jak to określił Aleksiej Makarin z Ośrodka Technik Politycznych w Moskwie.

Moskiewski korespondent waszyngtońskiego dziennika przewiduje też, że dzięki poparciu popularnego Putina, Jedna Rosja "może zapewnić sobie w wyborach parlamentarnych większość dwóch trzecich głosów, co pozwoli jej zmienić konstytucję wedle własnej woli".

Zdaniem "Washington Post", rządząca w Rosji partia "może usunąć limit dwóch kadencji prezydenta, albo umocnić uprawnienia premiera, chociaż inni twierdzą, że nieformalny wpływ Putina sprawia, iż nie potrzebuje on żadnego z tych posunięć, aby nadal dominować w rosyjskiej polityce".

"New York Times" tymczasem krytykuje Putina w komentarzu redakcyjnym, nazywając jego najnowszy krok "ordynarną polityczną manipulacją", która "osłabi Rosję w oczach świata i w końcu także jej obywateli". Wzywa też do odwołania planów zostania szefem rządu.

"Nie możemy poskąpić Rosjanom pewnego stopnia stabilizacji i pomyślności po tym, co przeszli" - pisze gazeta nawiązując do ostatnich lat w Rosji. "Powinni jednak teraz zacząć budować prawdziwą demokrację na bazie tej stabilizacji i dobrobytu".

"Mamy nadzieję, że Putin przemyśli tę cyniczną grę. (...) Jeżeli jego jedynym zamiarem jest utrzymanie się u władzy, będzie tym samym głosił, że nie mają znaczenia instytucje, a tylko osoby, które nimi manipulują. Rosja przeżywała to zbyt długo, teraz tego nie potrzebuje" - konkluduje "New York Times".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)