Trwa ładowanie...

Amerykanie żegnają senatora Johna McCaina. Na pogrzeb przyjedzie jego 106-letnia matka

Trwają uroczystości żałobne ku czci senatora Johna McCaina. Tysiące osób przyszły oddać mu cześć w Arizona State Capitol, gdzie wystawiono na widok publiczny trumnę z jego ciałem. Żegna się z nim także najbliższa rodzina: żona i dzieci. Na uroczystości ma przybyć również 106-letnia matka senatora - Roberta McCain.
Share
Emocji nad trumną ojca nie kryła córka - Meghan McCain
Emocji nad trumną ojca nie kryła córka - Meghan McCainŹródło: PAP/EPA, Fot: JAE C. HONG
d24r3qz

Uroczystości żałobne ku czci senatora Johna McCaina trwają od środy. To wówczas Trumna z ciałem senatora została wystawiona na widok publiczny w Arizona State Capital, by mieszkańcy mogli złożyć ostatni hołd politykowi.

    PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, Fot: RICK D'ELIA

W ostatniej drodze byłemu kandydatowi na prezydenta Stanów Zjednoczonych towarzyszą członkowie jego najbliższej rodziny, m.in. żona Cindy McCain, synowie Jack i Jimmy McCain oraz córka Meghan. Polityka żegnała też adoptowana córka Bridget i syn Andy z pierwszego małżeństwa.

   PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

Wdowa po senatorze Cindy McCain w towarzystwie synów - Jacka i Jimmy'ego

d24r3qz

W czwartek trumnę, w asyście motocyklistów, przewieziono do kościoła baptystów w Phoenix, gdzie odbyło się nabożeństwo żałobne. Wziął w nim udział były wiceprezydent Joe Biden.

W piątek trumna zostanie wystawiona na widok publiczny pod kopułą Kapitolu w Waszyngtonie. Obywatele przez 6 godzin będą mogli składać hołd politykowi.

McCain stanie się trzynastym senatorem, który chwilowo spocznie w Rotundzie Kapitolu, zaszczytnym miejscu zarezerwowanym dla "najwybitniejszych obywateli".

W sobotę, 1 września o 10 rano w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie odbędzie się główne nabożeństwo żałobne, w którym udział wezmą najbliższe osoby z otoczenia senatora - rodzina, przyjaciele, członkowie kongresu, dostojnicy amerykańscy i zagraniczni.

d24r3qz

Pojawiły się przypuszczenia, że mowę pogrzebową powinni wygłosić w Katedrze Narodowej byli prezydenci - Barack Obama i George W. Bush. Biuro rządowe nie potwierdziło jednak tej informacji. Reprezentantem rządu USA ma być wiceprezydent Mike Pence.

W niedzielę John McCain zostanie pochowany na cmentarzu Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis. Spocznie w sąsiedztwie swojego długoletniego przyjaciela admirała Chucka Larsona. Ceremonia odbędzie się w gronie jego bliskich, bez osób postronnych.

Jak podaje CNN w uroczystościach pożegnalnych w Waszyngtonie, a także w pogrzebie senatora na cmentarzu w Annapolis ma wziąc udział jego 106-letnia matka - Roberta McCain.

d24r3qz

Podziel się opinią

Share
d24r3qz
d24r3qz
Więcej tematów