Trwa ładowanie...
d3w80wc

Amerykanie i Brytyjczycy ponownie atakują cele w strefie zakazu lotów w Iraku

Amerykańskie i brytyjskie myśliwce w piątek zaatakowały ponownie cele militarne w tzw. strefie zakazu lotów w Iraku, wyznaczonej przez państwa zachodnie po przegranej przez Irak wojnie w Zatoce.

d3w80wc
d3w80wc

Irackie zagrożenie w strefie zakazu lotów na południu spowodowało, że konieczna była kolejna akcja defensywna patroli alianckich - głosi komunikat ministerstwa.

W dokumencie tym podkreślono, że piątkowy atak nie ma związku z ostatnimi tragicznymi zamachami terrorystycznymi w USA, ale jest konsekwencją stałego zagrożenia ze strony reżimu irackiego dla naszych lotniczych patroli humanitarnych.

Również w czwartek amerykańskie i brytyjskie myśliwce zaatakowały stanowiska obrony przeciwlotniczej w strefie zakazu lotów na południu Iraku, o czym poinformowały źródła w Pentagonie.

Amerykańskie i brytyjskie samoloty regularnie prowadzą loty patrolowe nad terenami na południu Iraku, gdzie w 1991 roku siły wielonarodowe utworzyły tzw. strefę bezpiecznego nieba, by ochronić miejscowych szyitów przez atakami armii irackiej.

Na północy Iraku w 1992 roku powstała taka sama strefa w celu ochrony irackiej ludności kurdyjskiej. (kam)

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj