Trwa ładowanie...
drj88a2

Amerykanie docenili polskiego chemika

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) nagrodziła polskiego chemika, prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego, za opracowanie metody "kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu-ATRP". Laureat "Green Chemistry Challenge Awards" jest pracownikiem Carnegie Mellon University w USA i zagranicznym członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Share
drj88a2

Doceniana na całym świecie metoda ATRP (Atom Transfer Radical Polymerization) pozwala na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie. Dzięki niej można uzyskać polimery o niespotykanej dotąd budowie i właściwościach. Dzięki temu wynalazkowi znacznemu obniżeniu uległy koszty polimeryzacji. Jako pierwsze wykorzystały tę metodę do przemysłowej produkcji polimerów firmy w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę "Green Chemistry Challenge Awards" od 1996 roku otrzymują pomysłodawcy innowacyjnych syntez, udoskonalonych procesów i producenci czystszych produktów. Laureaci są wyłaniani w pięciu kategoriach: akademickiej, małego biznesu, alternatywnych dróg syntezy, alternatywnych warunków prowadzenia reakcji oraz bezpiecznych chemikaliów. Polski uczony został nagrodzony w kategorii akademickiej.

Dzięki swoim osiągnięciom naukowym prof. Matyjaszewski znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej cytowanych chemików na świecie oraz był typowany jako poważny kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - podaje PAN. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Gandawie, Rosyjskiej Akademii Nauk i Politechniki Łódzkiej.

drj88a2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drj88a2
drj88a2
Więcej tematów