Amerykanie docenili polskiego chemika
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) nagrodziła polskiego chemika, prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego, za opracowanie metody "kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu-ATRP". Laureat "Green Chemistry Challenge Awards" jest pracownikiem Carnegie Mellon University w USA i zagranicznym członkiem Polskiej Akademii Nauk.
Doceniana na całym świecie metoda ATRP (Atom Transfer Radical Polymerization) pozwala na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie. Dzięki niej można uzyskać polimery o niespotykanej dotąd budowie i właściwościach. Dzięki temu wynalazkowi znacznemu obniżeniu uległy koszty polimeryzacji. Jako pierwsze wykorzystały tę metodę do przemysłowej produkcji polimerów firmy w Japonii i Stanach Zjednoczonych.
Nagrodę "Green Chemistry Challenge Awards" od 1996 roku otrzymują pomysłodawcy innowacyjnych syntez, udoskonalonych procesów i producenci czystszych produktów. Laureaci są wyłaniani w pięciu kategoriach: akademickiej, małego biznesu, alternatywnych dróg syntezy, alternatywnych warunków prowadzenia reakcji oraz bezpiecznych chemikaliów. Polski uczony został nagrodzony w kategorii akademickiej.
Dzięki swoim osiągnięciom naukowym prof. Matyjaszewski znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej cytowanych chemików na świecie oraz był typowany jako poważny kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - podaje PAN. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Gandawie, Rosyjskiej Akademii Nauk i Politechniki Łódzkiej.