Trwa ładowanie...
usa
09-04-2003 12:20

Amerykanie bombardują Tikrit, rodzinne miasto Saddama

Wojska amerykańskie zajmowały w środę kolejne dzielnice Bagdadu, a tymczasem lotnictwo USA zaczęło bombardować Tikrit, rodzinne miasto prezydenta Saddama Husajna, który być może postanowił uczynić je ostatnim bastionem swego reżimu.

Amerykanie bombardują Tikrit, rodzinne miasto SaddamaŹródło: AFP
d1rjom7
d1rjom7
Pałac Saddam w mieście Tikrit (Fot. AFP)
Źródło: Pałac Saddam w mieście Tikrit (Fot. AFP)

Środowa prasa londyńska podała za źródłami wywiadu brytyjskiego, że Saddam prawdopodobnie przeżył poniedziałkowe bombardowanie budynku w bagdadzkiej dzielnicy Al-Mansur, w którym miał się naradzać ze swymi współpracownikami. W takim przypadku prezydent mógł uciec do Tikritu, w nadziei, że ludzie z jego klanu i plemienia zechcą walczyć do ostatka w obronie swego przywódcy.

Jeśli nawet Saddam już nie żyje, Tikrit, leżący około 140 km na północ od Bagdadu, może stać się ogniskiem oporu i przez długi czas przysparzać kłopotów powojennej administracji Iraku.

Tikrit wiele zawdzięcza Saddamowi. Zanim w 1968 roku do władzy w Iraku doszła jego partia Baas, była to prowincjonalna mieścina. Szczodre inwestycje rządowe przeobraziły ją w 260-tysięczne miasto. Jest tam wielki garnizon Gwardii Republikańskiej, a także baza lotnicza i akademia sił powietrznych.

d1rjom7

Sobie Saddam zbudował w Tikricie kilka wielkich rezydencji. Jeśli rzeczywiście się tam schronił, może łatwo ukryć się w labiryncie podziemnych tuneli, które łączą pałace i mają tajne wyjścia na wschodnim brzegu pobliskiej rzeki Tygrys.

Generał Vincent Brooks z dowództwa sił koalicyjnych w Obozie As- Sajlija w Katarze powiedział, że "neutralizacja" Tikritu jest "ważnym krokiem w niszczeniu podstaw reżimu" Saddama. Główne siły amerykańskie zdobywają Bagdad, ale "interesujemy się także Tikritem, w tym również przy ustalaniu celów" bombardowań - dodał generał.

Brooks powiedział, że siły koalicji atakują już ośrodki dowodzenia i władzy w Tikricie. Szczegółów nie podał, bo "operacja wciąż trwa".

Siły specjalne koalicji już od pewnego czasu obserwują drogi łączące Bagdad z Tikritem, aby uniemożliwić Saddamowi - jeśli jeszcze żyje - powrót do rodzinnego miasta, a niedobitkom Gwardii Republikańskiej przegrupowanie się w jego regionie.

d1rjom7

Patriotyczna Unia Kurdystanu, jedno z dwóch głównych antysaddamowskich ugrupowań Kurdów irackich, oświadczyła we wtorek, że Saddam już ukrywa się w Tikricie razem z synami, Udajem i Kusajem.

Jak silny opór mogą stawić wojska irackie w Tikricie, na razie nie wiadomo.

Brooks powiedział we wtorek, że wiele oddziałów, które na początku wojny stacjonowały w tym mieście, skierowano potem na południe dla obrony Bagdadu.

d1rjom7

Tikrit jest jednak również ważnym ośrodkiem wpływów partii Baas wśród sunnickich plemion irackich. Obawiając się utraty znaczenia w nowym Iraku, w którym wiele do powiedzenia będą mieli zapewne przedstawiciele szyickiej większości kraju, baasiści w Tikricie mogą bronić się do końca.

Gdyby zaś Saddam zdołał się tam ukryć, mógłby zorganizować tajne komórki i podjąć wojnę partyzancką w wojskami amerykańskimi, podobną do tej, którą partia Baas prowadziła w latach 50., kiedy Irakiem rządziły siły prozachodnie.

"Jest całkiem możliwe, że niedobitki Baas zreorganizują się w podziemną rewolucyjną partię walki, która podejmie ataki terrorystyczne przeciwko wojskom amerykańskim i władzy tymczasowej" - powiedział analityk wojskowy ośrodka Global Security, John Pike. - "Szczególnie trudna będzie pacyfikacja Tikritu".

d1rjom7

Baas, czyli Socjalistyczna Partia Odrodzenia Arabskiego, powstała w Syrii w 1953 roku, ale szybko zaczęła działać także w Iraku. Młody Saddam zyskał sławę w 1959 roku jako uczestnik nieudanego zamachu baasistów na życie ówczesnego premiera, gen. Abd al-Karima Kasima. Nawet wtedy przydały mu się rodzinne koneksje w Tikricie. Schronił się tam tuż po zamachu, a potem uciekł dalej konno przez pustynię do sąsiedniej Syrii. (aka)

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa jeszcze wojna? Kto zastąpi Saddama Husajna? Jaka będzie przyszłość państwa nad Eufratem i Tygrysem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d1rjom7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rjom7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj