Amerykanie bombardują Tikrit, rodzinne miasto Saddama
Wojska amerykańskie zajmowały w środę kolejne dzielnice Bagdadu, a tymczasem lotnictwo USA zaczęło bombardować Tikrit, rodzinne miasto prezydenta Saddama Husajna, który być może postanowił uczynić je ostatnim bastionem swego reżimu.
Środowa prasa londyńska podała za źródłami wywiadu brytyjskiego, że Saddam prawdopodobnie przeżył poniedziałkowe bombardowanie budynku w bagdadzkiej dzielnicy Al-Mansur, w którym miał się naradzać ze swymi współpracownikami. W takim przypadku prezydent mógł uciec do Tikritu, w nadziei, że ludzie z jego klanu i plemienia zechcą walczyć do ostatka w obronie swego przywódcy.
Jeśli nawet Saddam już nie żyje, Tikrit, leżący około 140 km na północ od Bagdadu, może stać się ogniskiem oporu i przez długi czas przysparzać kłopotów powojennej administracji Iraku.
Tikrit wiele zawdzięcza Saddamowi. Zanim w 1968 roku do władzy w Iraku doszła jego partia Baas, była to prowincjonalna mieścina. Szczodre inwestycje rządowe przeobraziły ją w 260-tysięczne miasto. Jest tam wielki garnizon Gwardii Republikańskiej, a także baza lotnicza i akademia sił powietrznych.
Sobie Saddam zbudował w Tikricie kilka wielkich rezydencji. Jeśli rzeczywiście się tam schronił, może łatwo ukryć się w labiryncie podziemnych tuneli, które łączą pałace i mają tajne wyjścia na wschodnim brzegu pobliskiej rzeki Tygrys.
Generał Vincent Brooks z dowództwa sił koalicyjnych w Obozie As- Sajlija w Katarze powiedział, że "neutralizacja" Tikritu jest "ważnym krokiem w niszczeniu podstaw reżimu" Saddama. Główne siły amerykańskie zdobywają Bagdad, ale "interesujemy się także Tikritem, w tym również przy ustalaniu celów" bombardowań - dodał generał.
Brooks powiedział, że siły koalicji atakują już ośrodki dowodzenia i władzy w Tikricie. Szczegółów nie podał, bo "operacja wciąż trwa".
Siły specjalne koalicji już od pewnego czasu obserwują drogi łączące Bagdad z Tikritem, aby uniemożliwić Saddamowi - jeśli jeszcze żyje - powrót do rodzinnego miasta, a niedobitkom Gwardii Republikańskiej przegrupowanie się w jego regionie.
Patriotyczna Unia Kurdystanu, jedno z dwóch głównych antysaddamowskich ugrupowań Kurdów irackich, oświadczyła we wtorek, że Saddam już ukrywa się w Tikricie razem z synami, Udajem i Kusajem.
Jak silny opór mogą stawić wojska irackie w Tikricie, na razie nie wiadomo.
Brooks powiedział we wtorek, że wiele oddziałów, które na początku wojny stacjonowały w tym mieście, skierowano potem na południe dla obrony Bagdadu.
Tikrit jest jednak również ważnym ośrodkiem wpływów partii Baas wśród sunnickich plemion irackich. Obawiając się utraty znaczenia w nowym Iraku, w którym wiele do powiedzenia będą mieli zapewne przedstawiciele szyickiej większości kraju, baasiści w Tikricie mogą bronić się do końca.
Gdyby zaś Saddam zdołał się tam ukryć, mógłby zorganizować tajne komórki i podjąć wojnę partyzancką w wojskami amerykańskimi, podobną do tej, którą partia Baas prowadziła w latach 50., kiedy Irakiem rządziły siły prozachodnie.
"Jest całkiem możliwe, że niedobitki Baas zreorganizują się w podziemną rewolucyjną partię walki, która podejmie ataki terrorystyczne przeciwko wojskom amerykańskim i władzy tymczasowej" - powiedział analityk wojskowy ośrodka Global Security, John Pike. - "Szczególnie trudna będzie pacyfikacja Tikritu".
Baas, czyli Socjalistyczna Partia Odrodzenia Arabskiego, powstała w Syrii w 1953 roku, ale szybko zaczęła działać także w Iraku. Młody Saddam zyskał sławę w 1959 roku jako uczestnik nieudanego zamachu baasistów na życie ówczesnego premiera, gen. Abd al-Karima Kasima. Nawet wtedy przydały mu się rodzinne koneksje w Tikricie. Schronił się tam tuż po zamachu, a potem uciekł dalej konno przez pustynię do sąsiedniej Syrii. (aka)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa jeszcze wojna? Kto zastąpi Saddama Husajna? Jaka będzie przyszłość państwa nad Eufratem i Tygrysem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.