Ambasador USA w Polsce o wyzwaniach dla bezpieczeństwa Zachodu
Zakończenie wojny w Afganistanie, nierozprzestrzenianie broni jądrowej, zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, terroryzm - to według ambasadora USA w Polsce Stephena Mulla niektóre wyzwania w kwestiach bezpieczeństwa, przed którymi stoi Zachód.
20.02.2013 18:21
Wśród 10 obszarów wyzwań strategicznych istotnych dla Zachodu na świecie Mull wymienił też niezależność energetyczną, równość płci, politykę wobec państw aspirujących do bycia mocarstwami, stabilność na Bliskim Wschodzie i w Azji. Jak zauważył ambasador, który w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie spotkał się m.in. ze studentami, dyplomatami i przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, wyzwania te stają się coraz bardziej ponadpaństwowe.
"Czas zakończyć zaangażowanie w tę wojnę"
Mówiąc o Afganistanie, skąd do końca 2014 r. mają wycofać się wojska NATO, Mull podkreślił, że "czas zakończyć zaangażowanie w tę wojnę". Według dyplomaty NATO musi uważnie przyglądać się działaniom afgańskich sił zbrojnych, które wiosną przejmą odpowiedzialność za wszystkie operacje dotyczące bezpieczeństwa w kraju.
Zdaniem Mulla poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego stanowi zbrojny program atomowy Korei Północnej i Iranu.
- Kiedy głowa państwa grozi zniszczeniem innego państwa lub kiedy władze Korei Północnej kontynuują testy nuklearne i grożą atakami swoim sąsiadom, wspólnota międzynarodowa musi podjąć odpowiednie kroki - zaznaczył dyplomata. Apelował też o zmniejszanie arsenału nuklearnego przez mocarstwa jądrowe.
Współpraca z "nowymi potęgami"
Mull uważa, że wyzwaniem dla NATO jest współpraca z "nowymi potęgami" takimi jak Chiny, Turcja, Brazylia czy Indie. "Kraje te chcą mieć udział w rządzeniu światem" - mówił ambasador. Dlatego, jego zdaniem, należałoby ustalić ich rolę w systemie międzynarodowym i włączyć je do międzynarodowych forów gospodarczych i bezpieczeństwa.
Mull wezwał też kraje wspólnoty euroatlantyckiej do współpracy w walce ze zmianami klimatycznymi, które sprawiają, że jesteśmy "bezbronni wobec klęsk żywiołowych" i które zmniejszają wzrost gospodarczy. Z kolei z powodu wzrostu zapotrzebowania na energię, zdaniem Mulla, konieczne jest dążenie do zwiększania różnorodności źródeł energetycznych.
Według dyplomaty, USA i ich partnerzy powinni przyspieszyć pracę nad zapewnieniem bezpieczeństwa sieci informatycznych.
UE jest największym partnerem handlowym USA Ambasador nawiązał do zeszłotygodniowego ogłoszenia przez przywódców UE i USA rychłego rozpoczęcia negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Mull przypomniał, że UE jest największym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych. Istnieją jednak bariery, m.in. w obszarze regulacyjnym, które uniemożliwiają zwiększenie tej wymiany. Dzięki umowie te bariery byłyby zniesione, a standardy regulacyjne zharmonizowane, co ułatwiłoby wymianę handlową.
Oprócz Mulla wyzwania dla bezpieczeństwa z perspektywy swoich krajów przedstawili: ambasador Rosji Aleksander Aleksiejew i Chin Xu Jian.
Xu wśród głównych wyzwań wymienił kryzys gospodarczy, katastrofy naturalne, zmiany klimatyczne, cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo energetyczne. "Żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła tym wyzwaniom" - mówił.
Polacy niewiele wiedzą o Rosji
Aleksiejew, który jest akredytowany w Polsce od 2010 r., ubolewał nad tym, że w polskich mediach brakuje "pozytywnych i realistycznych informacji" o stosunkach polsko-rosyjskich. - Wiele dobrych rzeczy dzieje się między naszymi narodami. Mamy jedyne w swoim rodzaju instrumenty współpracy: fora publiczne, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia etc. Tyle delegacji z Rosji przyjeżdża do Polski - mówił.
Według Aleksiejewa obecnej równowadze sił na świecie zaszkodzić może większa rywalizacja o zasoby energetyczne i wzrost ilości broni jądrowej.
- Możliwość utrzymania globalnej i regionalnej stabilności będzie stopniowo zmniejszała się wraz z umieszczaniem w Europie elementów globalnej tarczy antyrakietowej USA - ocenił.
Ambasadorowie w środę spotkali się w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej, którą honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski. Jest to forum myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata, wygłaszanych przez osoby, które kształtowały lub kształtują podstawy światowego bezpieczeństwa. W spotkaniach brali udział m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.