Trwa ładowanie...
di8eduw
04-04-2013 09:45

Ambasador RP Leszek Szerepka: Polska stara się o poprawę stosunków z Białorusią

Polska robi wszystko, aby stosunki z Białorusią były lepsze, ale główną przeszkodą są naruszenia praw człowieka w tym kraju - oświadczył ambasador Polski Leszek Szerepka na łamach wydania dziennika "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii".

di8eduw
di8eduw

- Robimy wszystko, aby stosunki były lepsze. Polska jest członkiem UE i wszelkie stawiane warunki nie są nasze osobiste, narodowe, tylko unijne. Zostało jasno określone, że nie powinno u was być żadnych poważnych naruszeń w dziedzinie praw człowieka. To główna przeszkoda dla współpracy - zaznaczył ambasador.

Szerepka oraz polski konsul Sławomir Zubrycki odpowiadali na pytania zadane telefonicznie przez czytelników gazety. Ambasador RP podkreślił, że polska strona nieustannie popiera dialog z Białorusią i próbuje znaleźć sposób rozwoju stosunków, na przykład proponując Białorusi pomoc w modernizacji kraju. - Sądzę, że żadnych istotniejszych postępów nie będzie, dopóki u was w więzieniach siedzą ludzie, których uważamy za więźniów politycznych. Wszyscy znają ich nazwiska. Bez tego nie należy oczekiwać żadnych poważnych postępów w stosunkach między UE i Białorusią - powiedział.

Ambasadora pytano też o ewentualność zniesienia wiz dla Białorusinów mieszkających w rejonie przygranicznym. Zaznaczył, że w kwestii umowy o małym ruchu granicznym piłka jest po stronie Białorusi, gdyż Polska wypełniła wszelkie niezbędne procedury już dwa lata temu i czeka teraz na reakcję władz Białorusi.

- Terminu (do którego należy zakończyć procedurę) nie ma. Zakończyliśmy całą procedurę w 2010 roku. Od tego czasu czekamy na odpowiedź strony białoruskiej. Zgodnie z umową powinniśmy wymienić się notami. My swoją już przekazaliśmy - wyjaśnił Szerepka.

di8eduw

Jedynym z najpoważniejszych problemów, z jakimi stykają się Białorusini chcący otrzymać polską wizę, są trudności w przeprowadzeniu obowiązkowej rejestracji ankiety wizowej w internecie, gdyż limit dostępnych wniosków szybko się kończy. Wiele pytań dotyczyło właśnie tego problemu.

Zubrycki zaznaczył, że co miesiąc konsulat w Mińsku daje możliwość złożenia wniosku wizowego 12 tys. osób i więcej nie jest w stanie obsłużyć. - (Trzeba) czekać na wolne miejsca. Dziennie przyjmujemy 700 osób. To maksimum naszych możliwości - dodał. W zeszłym roku trzy działające na Białorusi polskie konsulaty - w Mińsku, Brześciu i Grodnie - wydały Białorusinom 350 tys. wiz.

Na uwagę, że istnieją hakerskie programy spekulujące ankietami wizowymi, ambasador podkreślił, że władza konsulatu kończy się na jego drzwiach. - Wszystko, co się odbywa poza konsulatem, nie należy do naszych kompetencji, tylko do kompetencji białoruskich władz.(...) Nie możemy wpływać na reguły gry poza konsulatem - zaznaczył.

Zubrycki zwrócił uwagę, że podjęte zostały kroki, by ułatwić uzyskanie wizy. - Wydajemy więcej wiz wielokrotnych niż jednokrotnych. Jeśli odbywają się ważne wymiany kulturalne czy sportowe albo ktoś reprezentuje dużą firmę, staramy się wydać wizę nawet na ponad dwa lata - powiedział.

di8eduw

Część pytań dotyczyła warunków otrzymania Karty Polaka. Zubrycki wyjaśnił m.in., że do jej uzyskania nie wystarczy fakt pochowania babci w Polsce - konieczne są dokumenty potwierdzające, że była Polką.

Kolejnym podejmowanym problemem były kolejki samochodów na granicy. Ambasador zaznaczył, że przejścia są modernizowane. - Na przeprowadzenie remontu trzeba czasu.(...) Czasem powstaje sztuczna kolejka, ludzie starają się zarobić wieczorem albo w dni wolne od pracy - dodał.

Pytano też, dlaczego ceny towarów w Polsce są niższe niż na Białorusi. - Sprzedajemy po cenach, które są dla nas opłacalne, i zarabiamy na tym. Nie ma tu żadnych haczyków - odparł Szerepka, zapraszając do odwiedzania naszego kraju.

Dodał, że według niepełnych danych w ubiegłym roku na granicy Białorusi z UE zwrócono ok. 800 mln dolarów z podatku VAT, z czego większość przypadała na obywateli białoruskich. - To niedokładne obliczenia, ale można zakładać, że za granicą wasi (białoruscy) obywatele wydają znacznie więcej - powiedział Szerepka.

di8eduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di8eduw
Więcej tematów