Trwa ładowanie...

Ambasador Rosji odmawia dialogu o historii z Polską. "Nie zapomnimy i nie przebaczymy"

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew twierdzi, że Polska walczy z pamięcią po żołnierzach Armii Czerwonej. Dyplomata zaznacza, że dopóki Polacy nadal będą postępowali w ten sposób, Rosja nie będzie rozmawiać z naszymi władzami na temat historii.

Share
Ambasador Rosji odmawia dialogu o historii z Polską. "Nie zapomnimy i nie przebaczymy"
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Waszczuk
d2to7vm

- Wysoko cenimy to, że wielu zwykłych Polaków i władze lokalne dbają o miejsca pochówku żołnierzy rosyjskich i radzieckich - podkreślił Andriejew w rozmowie z dziennikiem "Kommiersant". Ocenił jednak, że w Polsce trwa "wojna" z pomnikami radzieckimi, która, jak twierdzi, jest "wojną" z "pamięcią o uratowaniu Polski przez Armię Czerwoną w latach 1944-45". Zarzucił władzom Polski naruszanie w tej kwestii umów dwustronnych z 1992 i 1994 roku.

Zdaniem ambasadora Rosji w Polsce, jest to "działanie polityczne" i próba konfrontacji z Kremlem. Dyplomata zaznacza, że Rosjanie postrzegają postawę Polaków jako "bluźnierczą" i "głęboko obraźliwą".

d2to7vm

- Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich, którzy tutaj ginęli, dopóki będzie trwać obecna skandaliczna sytuacja, gdy wyzwolicieli nazywa się okupantami, to na płaszczyźnie oficjalnej na tematy historyczne nie mamy o czym rozmawiać - zapowiedział.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki w Nowym Jorku

W rozmowie z "Kommiersantem" ambasador poruszył również kwestię dokumentów archiwalnych związanych ze zbrodnią katyńską. Polska domagała się przekazania części archiwów, jednak Andriejew zaznacza, że są one własnością Rosji.

- Ze 183 tomów materiałów sprawy katyńskiej, którą rozpatrywała nasza Główna Prokuratura Wojskowa, 148 zostało odtajnionych i przekazanych w kopiach stronie polskiej. W sprawie pozostałych materiałów decyzje będą podejmowane w przyszłości zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem - tłumaczy.

d2to7vm

W wywiadzie poruszono także temat katastrofy smoleńskiej. W sprawie prezydenckiego Tu-154M Andriejew proponuje "wznowienie pracy komisji międzyrządowej, zmienia stanowisko w sprawie pomników i zamyka śledztwo w sprawie samolotu".

- Jesteśmy gotowi budować z Polską normalne, pragmatyczne, poprawne stosunki, ale do tego potrzebna jest wola polityczna strony przeciwnej. A my takiej woli na obecnym etapie nie widzimy - oświadczył, dodając, że "Polska powinna zrezygnować z retoryki antyrosyjskiej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2to7vm

Podziel się opinią

Share
d2to7vm
d2to7vm
Więcej tematów