Trwa ładowanie...

Ambasador Rosji grozi Polsce. MSZ reaguje

- Konto ambasady Rosji zajęła polska prokuratura w związku z podejrzeniami o jego wykorzystywanie na "niedobre cele". Jeżeli ktoś zaczyna eskalować odwety, to praktycznie zawsze jest strona rosyjska - mówił rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Odniósł się w ten sposób do gróźb ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa.

Share
Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d108f7s

Ambasador Rosji w wywiadzie dla agencji Reuters zagroził Polsce "odwetem, jeśli rosyjska placówka w Warszawie przestanie działać". Jasina został zapytany w Polskim Radiu 24, na czym ten odwet mógłby polegać.

Rzecznik MSZ odparł, że "polska placówka w Moskwie jest już poddawana różnego rodzaju działaniom odwetowym od dłuższego czasu". - Na przykład od dwóch tygodni rozkopane są wokół niej wszystkie drogi i faktycznie nie można z niej wyjechać, co prawie uniemożliwiło wyjazd polskich dyplomatów deportowanych z Rosji - powiedział. Przyznał, że zapoznał się z wywiadem Andriejewa dla Reutersa, ale - jak mówił - nie wie, "jakie działania odwetowe mógłby podjąć ambasador i Rosja".

Odnosząc się do zajęcia konta ambasady Rosji, Jasina przypomniał, że "zostało ono zajęte przez niezależną polską prokuraturę w związku z podejrzeniami o wykorzystywanie tych środków na różne niedobre cele". - Mamy w Polsce państwo prawa i takie rzeczy się zdarzają. Natomiast jeżeli ktoś zaczyna jakiekolwiek odwety eskalować, to praktycznie zawsze strona rosyjska - oświadczył.

Zobacz też: Przytyczek ambasadora Rosji pod adresem Polski. "Nie najwyższych lotów"

Rzecznik MSZ był też pytany, czy po wydaleniu przez stronę rosyjską polskich dyplomatów, polska placówka może efektywnie działać w Moskwie.

d108f7s

- Nie wiem, czy efektywność to dobre słowo, ale placówka działa. Są tam polscy konsulowie, którzy mogą pomóc znajdującym się ciągle w Rosji obywatelom polskim. I to samo dotyczy konsulów pracujących w Kaliningradzie w trudnych warunkach, w Petersburgu, w Irkucku. Ale to jest oczywiście zupełnie inna efektywność - powiedział. Jak dodał, "stosunki między naszymi państwami są dość formalne, działalność placówki dalej ma miejsce, ale jest ona na wszelkie sposoby szykanowana przez stronę rosyjską".

Pytany, czy w obecnym "gorącym okresie" polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne są poddawane prowokacjom i dochodzi do innych incydentów poza remontem dróg wokół ambasady w Moskwie, rzecznik MSZ przyznał, że to się zdarza, a jako przykład podał "bardzo niesympatyczne podejście do wyjazdu polskich dyplomatów i konsulów do Kaliningradu, bardzo nieładne gesty wobec polskiego konsulatu w Irkucku".

- Ale mając w pamięci, że tak czasami w Rosji się dzieje, to na razie jest to zdecydowanie łagodniejsze, niż przypuszczaliśmy w swoich niektórych najśmielszych snach - powiedział Jasina.

Blokada rachunku bankowego rosyjskiej ambasady

Rachunek bankowy rosyjskiej ambasady w Warszawie został zablokowany już pod koniec lutego, czyli kilka dni po napaści na Ukrainę. Jak ustalił Business Insider Polska, tak samo postąpiono z kontem bankowym Przedstawicielstwa Handlowego Rosji w Polsce. Najpierw blokadę zrobił Generalny Inspektor Informacji Finansowej, ale nie może ona trwać dłużej niż 96 godzin. Później do gry wkroczyła prokuratura i blokada została ustanowiona aż na pół roku. Śledczy uzasadnili swoją decyzję tym, że pieniądze z konta ambasady mogą być wykorzystane do finansowania terroryzmu.

d108f7s

Jak informowała w połowie marca telewizja TVN24, już po inwazji Rosji na Ukrainę dyplomaci z rosyjskiej ambasady w Warszawie próbowali wypłacić w gotówce równowartość ponad 2 mln euro. To im się jednak nie udało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d108f7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d108f7s
Więcej tematów