Trwa ładowanie...

Ambasador Niemiec: Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków

Ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel podkreślił w poniedziałkowym wywiadzie, że "intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność".

Share
Ambasador Niemiec: Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków
Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d3xlu3j

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" ambasador odniósł się m.in. do kwestii rekompensat wojennych. - Mogę tylko powtórzyć deklarację naszego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela, że sprawa reparacji jest prawnie i politycznie zamknięta. Nie jesteśmy natomiast przeciwni dyskusjom ekspertów w tej sprawie - podkreślił

- Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność - tłumaczył w wywiadzie z dziennikiem. - Zbrodnie indywidualnych osób, które nie były Niemcami, tego nie zmieniają.

d3xlu3j

Na pytanie o to, czy dojdzie do szczytu Trójkąta Weimarskiego (spotkania trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji), powiedział: "Chcemy zdecydowanie zintensyfikować współpracę w ramach Trójkąta. To także jest zapisane w umowie koalicyjnej. Rzeczywiście, nie mieliśmy takiego szczytu od 2011 r. Ale jestem pewien, że się odbędzie".

ZOBACZ TAKŻE: „Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel”. Narodowcy zorganizowali kontrowersyjny wykład

Jak wskazał, nowo zawartą niemiecką umowę koalicyjną "należy rozumieć jako ofertę dla Polski i dla Francji współdziałania z nami na rzecz zjednoczonej Europy".

- Będziemy teraz mieli bardzo intensywne i ważne rozmowy z Francją, jak pchnąć do przodu integrację - zaznaczył - Potem inne kraje będą musiały się zdecydować, jak do tej niemiecko-francuskiej inicjatywy się odnieść. Ktokolwiek będzie chciał się do nas przyłączyć, zostanie przyjęty z otwartymi ramionami. Dokąd ten proces nas zaprowadzi, nie wiem - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem.

Źródło: polsatnews.pl

d3xlu3j

Podziel się opinią

Share
d3xlu3j
d3xlu3j
Więcej tematów