Trwa ładowanie...
06-11-2014 08:46

Amanda Knox w nowej roli. Jest dziennikarką w Seattle

Amanda Knox, Amerykanka uznana dwukrotnie przez włoski sąd za współwinną zabójstwa brytyjskiej studentki Meredith Kercher, pracuje jako recenzentka kulturalna w gazecie "West Seattle Herald".

Amanda Knox w nowej roli. Jest dziennikarką w SeattleŹródło: AP, fot: Peter Kramer
d1n7uj9
d1n7uj9

- Pisze dobre teksty i zawsze dotrzymuje terminów. Cieszę się, że z nami współpracuje - ocenia Tim Robinson z "West Seattle Herald".

27-letnia Knox pracuje w gazecie od kilku miesięcy. Początkowo pisała artykuły pod pseudonimem. Później jednak zaczęła podpisywać je swoim nazwiskiem.

Knox po raz kolejny skazana

W styczniu sąd apelacyjny we Florencji skazał Amandę Knox na 28 i pół roku więzienia, a jej byłego chłopaka Włocha Raffaele Sollecito na 25 lat za zabójstwo brytyjskiej studentki Meredith Kercher. To już czwarty wyrok w tej głośnej na świecie sprawie.

Amanda Knox mieszka obecnie w swoim domu w Seattle w Stanach Zjednoczonych, dokąd wróciła po 4-letnim pobycie we włoskim więzieniu, a następnie wyroku uniewinniającym. Zapowiedziała, że nie wróci do Włoch. Szanse na jej ekstradycje, dopiero po uprawomocnieniu się wyroku, są niewielkie.

d1n7uj9

Proces w sprawie zabójstwa Kercher to jedna z najgłośniejszych spraw sądowych ostatnich lat, relacjonowana szczegółowo przede wszystkim przez media we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA. Na temat tej zbrodni nakręcono dwa filmy fabularne.

Rozpoczęty w październiku zeszłego roku proces apelacyjny odbył się dlatego, że włoski Sąd Najwyższy uchylił poprzedni wyrok sądu tej samej instancji, który uniewinnił amerykańską studentkę i jej włoskiego przyjaciela od zarzutu zabójstwa Brytyjki.

Tajemnicza zbrodnia

Ciało studiującej w Perugii 22-letniej Brytyjki znaleziono 1 listopada 2007 roku, po zabawie z okazji Halloween, w domu, który wynajmowała z innymi studentami. Prokuratura twierdziła, że Kercher została zabita w czasie próby gwałtu i za odmowę udziału w seksualnej orgii.

Wkrótce potem pod zarzutem zabójstwa aresztowano współlokatorkę Kercher, Amandę Knox i jej przyjaciela Raffaele Sollecito. Kilka dni później w Niemczech zatrzymany został znajomy tej grupy studentów, syn imigrantów z Wybrzeża Kości Słoniowej Rudy Guede, który uciekł natychmiast po zbrodni. Sąd pierwszej instancji skazał go na 30 lat więzienia. Kara ta została potem zmniejszona do 16 lat.

d1n7uj9

W 2009 roku Knox została skazana na 26 lat więzienia, a Sollecito na 25 lat. W 2011 roku sąd apelacyjny uchylił jednak ten wyrok i uniewinnił oboje. Wyszli na wolność. Natychmiast po opuszczeniu więzienia Knox wyjechała z Włoch i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Uniewinnienie uznano za sensację, która długo była tematem debat w mediach.

Oskarżyciel odwołał się od wyroku sądu apelacyjnego i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator argumentował, że skazani zostali zbyt pochopnie uniewinnieni. Krytykował forsowaną jego zdaniem przez sąd apelacyjny tezę, że tych dwoje młodych ludzi jest zbyt inteligentnych, żeby mogli dopuścić się morderstwa. Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający i nakazał powtórzenie procesu apelacyjnego.

Źródło: people.com, PAP, WP.PL

d1n7uj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n7uj9
Więcej tematów