Trwa ładowanie...
d3knk24
licheń

Alpiniści pracują w licheńskiej bazylice

Alpiniści z Konina (woj. wielkopolskie) oczyszczają w licheńskiej bazylice siedem rzeźb tworzących portyk archaniołów. Prace konserwatorskie potrwają do jesieni.
Share
d3knk24

Witold Nowak z biura prasowego Sanktuarium Maryjnego w Licheniu poinformował, że rzeźby tworzące portyk powstały sześć lat temu. W jego centralnym miejscu znajduje się rzeźba Matki Bożej, której towarzyszą po obu stronach archaniołowie.

Dziś rzeźby wymagają już konserwacji, były narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Bazylika jest usytuowana na wschód od konińskich elektrowni i huty aluminium. Oddziaływały na nią związki siarki, węgla, kurz i wilgoć - wyjaśnił Nowak.

Alpiniści pracują na wysokości 35 metrów. Najpierw czyszczą rzeźby wodą pod ciśnieniem, później wzmacniają ich strukturę i uzupełniają ubytki. Ostatnim procesem renowacji będzie hydrofobizacja, czyli zabieg pokrycia rzeźb środkiem umożliwiającym "oddychanie" i zabezpieczającym je jednocześnie przed wilgocią i pyłami.

Bazylika w Licheniu jest największą w Polsce i siódmą co do wielkości w Europie. Jej budowę rozpoczęto w 1994 r., a konsekrowano w 2004 r.

d3knk24

Podziel się opinią

Share
d3knk24
d3knk24
Więcej tematów