Trwa ładowanie...

Alkohol a szczepienie przeciw COVID-19. Eksperci wyjaśniają mity

W sieci pojawia się coraz więcej mitów dotyczących spożywania alkoholu po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Głos w tej sprawie zabrali lekarze.

Alkohol po szczepieniu na COVID-19. Czy wolno pić?Alkohol po szczepieniu na COVID-19. Czy wolno pić?Źródło: East News, fot: Karolina Misztal, REPORTER
d1jcim2
d1jcim2

W ulotkach szczepionek dopuszczonych w Unii Europejskiej nie ma informacji o konieczności ewentualnej abstynencji. Lekarze zalecają jednak, aby profilaktycznie nie spożywać alkoholu dzień przed i po przyjęciu szczepionki.

- "Czy mogę napić się przed szczepieniem?" - to typowe pytanie, które zadają pacjenci. Ja zawsze w takich sytuacjach odpowiadam, że lepiej tego nie robić ani przed, ani po szczepieniu - podkreśla dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Zdaniem medyka, jeżeli pacjent przesadzi z ilością alkoholu, może to nasilić niepożądane objawy poszczepienne.

Alkohol po szczepieniu na COVID-19. Czy wpływa na skuteczność?

Prof. Janusz Marcinkiewicz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy jednak, że nie ma naukowych dowodów na obniżenie skuteczności szczepionek po spożyciu alkoholu.

d1jcim2

- Wiadomo, że picie alkoholu może wpłynąć na ryzyko zakażenia koronawirusem, ponieważ pogarsza się ukrwienie błon śluzowych. (...) W przypadku szczepienia działają jednak inne mechanizmy. Nie znam badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby, że alkohol może wpłynąć na wytworzenie odpowiedzi poszczepiennej - tłumaczy lekarz.

Szczepienia bez zapisów. Gigantyczna kolejka w Warszawie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj