Alkohol a szczepienie przeciw COVID-19. Eksperci wyjaśniają mity
W sieci pojawia się coraz więcej mitów dotyczących spożywania alkoholu po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Głos w tej sprawie zabrali lekarze.
W ulotkach szczepionek dopuszczonych w Unii Europejskiej nie ma informacji o konieczności ewentualnej abstynencji. Lekarze zalecają jednak, aby profilaktycznie nie spożywać alkoholu dzień przed i po przyjęciu szczepionki.
- "Czy mogę napić się przed szczepieniem?" - to typowe pytanie, które zadają pacjenci. Ja zawsze w takich sytuacjach odpowiadam, że lepiej tego nie robić ani przed, ani po szczepieniu - podkreśla dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zdaniem medyka, jeżeli pacjent przesadzi z ilością alkoholu, może to nasilić niepożądane objawy poszczepienne.
Alkohol po szczepieniu na COVID-19. Czy wpływa na skuteczność?
Prof. Janusz Marcinkiewicz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy jednak, że nie ma naukowych dowodów na obniżenie skuteczności szczepionek po spożyciu alkoholu.
- Wiadomo, że picie alkoholu może wpłynąć na ryzyko zakażenia koronawirusem, ponieważ pogarsza się ukrwienie błon śluzowych. (...) W przypadku szczepienia działają jednak inne mechanizmy. Nie znam badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby, że alkohol może wpłynąć na wytworzenie odpowiedzi poszczepiennej - tłumaczy lekarz.