PolskaAlfred Brendel vs Lang Lang - Recitale Mistrzów w Filharmonii Narodowej

Alfred Brendel vs Lang Lang - Recitale Mistrzów w Filharmonii Narodowej

Dwie mega-gwiazdy, fenomenalne osobowości w świecie pianistyki - Alfred Brendel i Lang Lang wystąpią w Filharmonii Narodowej w odstępie zaledwie 10 dni.

Dzieli ich wiele - wiek, doświadczenie, kręgi kulturowe, z których pochodzą, łączy zaś fortepian, talent, nadzwyczajne umiejętności, wielka kariera i międzynarodowe uznanie krytyków i publiczności.

Alfred Brendel (recital w niedzielę, 11 lutego o godz. 19:30) to jeden z największych pianistów XX w. Jego kariera trwa nieprzerwanie od ponad pół wieku. Jako pierwszy pianista na świecie nagrał wszystkie sonaty Beethovena, wykonując je również w komplecie w największych salach koncertowych Europy i Stanów zjednoczonych.

Jego specjalnością jest muzyka okresu klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Mimo skończonych 75 lat wciąż daje wybitne, entuzjastycznie przyjmowane recitale i zbiera nagrody za liczne nagrania. Związany jest kontraktem z firmą Philips Classics, która wydała m.in. 25-płytowy album "The Art of Alfred Brendel". Nagrania austriackiego pianisty są inspiracją dla kolejnych pokoleń pianistów.

Obok muzyki drugą dziedziną zainteresowań artysty pozostaje literatura. Brendel jest autorem esejów muzycznych a także tomików poetyckich.

Pianista słynie także z ogromnego poczucia humoru, w ankiecie wymienił "śmiech" jako swoje ulubione zajęcie, a jego wykład na Uniwersytecie w Cambridge w 1984 roku był próbą odpowiedzi na pytanie "Czy muzyka poważna musi być całkowicie poważna?".

Na recitalu w Filharmonii Narodowej wykona swój koronny repertuar: Sonaty fortepianowe Haydna, Mozarta i Beethovena, oraz Impromptus Schuberta.

Urodzony w Shenyang w Chinach Lang Lang choć ma tylko 25 lat, triumfalnie zdobywa sale koncertowe całego świata. Warto zaznaczyć, że jego kariera trwa dopiero od 1999 roku, kiedy w nagłym zastępstwie na festiwalu w Rawennie wykonał I Koncert fortepianowy Czajkowskiego z Chicago Symphony Orchestra. Już dwa lata później odbył się jego błyskotliwy debiut w nowojorskiej Carnegie Hall, a od 2003 r. jest jedną z gwiazd słynnej wytwórni płytowej Deutsche Grammophon.

W ciągu ostatnich trzech lat wystąpił z wszystkimi najlepszymi orkiestrami świata. Pojawia się w popularnych programach telewizyjnych Stanów Zjednoczonych, artykuły o nim drukują najpoczytniejsze magazyny, a Teen People (wariant młodzieżowy popularnego magazynu People) zaliczył go do dwudziestki "dwudziestolatków, którzy zmienią świat".

Na recitalu w Filharmonii Narodowej we wtorek, 20 lutego o godz. 19:00 wykona utwory Mozarta, Chopina, Schumanna, Rachmanionowa i Liszta. Trzy dni później weźmie udział w dwóch koncertach symfonicznych (piątek, 23 lutego godz. 19:30 i sobota, 24 lutego godz. 18:00) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita zagra najsłynniejsze koncerty fortepianowe - Koncert e-moll F. Chopina i Koncert b-moll P. Czajkowskiego.

Koncerty symfoniczne Langa Langa sponsoruje Citibank Handlowy - Mecenas Roku 2007 Filharmonii Narodowej, a wszystkie występy artysty w Filharmonii objął honorowym patronatem Ambasador Chin w Polsce - Pan Yuan Guisen.

Patronat medialny nad rokiem kulturalnym ma Wirtualna Polska.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)