PolskaAlbum Fryderyka Chopina

Album Fryderyka Chopina

Ciekawe wątki z życia młodego Fryderyka Chopina i jego przyjaciół zawiera wydany właśnie w Kaliszu album Ryszarda Bienieckiego pt. "Chopin, Kalisz i dalsze okolice". Kalisz był ostatnim miastem, w którym kompozytor zatrzymał się przed wyjazdem na emigrację w listopadzie 1830 r.

Album uzupełniają litografie kaliskich ulic i gmachów z tamtych lat oraz znanych postaci, związanych z Chopinem. Można obejrzeć gmach istniejącego do dziś miejscowego Trybunału, Teatru i parku, mostów (istniejących do dziś), Rogatki Warszawskiej.

Autor pokazał też Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, gdzie bywał i komponował Fryderyk oraz Strzyżew, w którym mieszkała jego matka chrzestna, Anna ze Skarbków Wiesiołowska.

W Kaliszu Chopin gościł co najmniej sześciokrotnie. Jak podaje Bieniecki, Kaliszem zachwycała się siostra jego siostra Ludwika Chopinówna. "O, jakie to piękne miasto ten Kalisz, to wcale co innego jak Łowicz, Kutno, Koło i reszta miast, które dotychczas widziałem. To coś bardziej do Warszawy podobnego, jakie to domy, Pałace! Szerokie ulice" - pisała pod postacią Józia, który był jej "porte parole".

W Kaliszu Chopin miał wielu przyjaciół i znajomych, na których zawsze mógł liczyć. Miasto było też dobrze znane jego ojcu Mikołajowi, związanemu z rodziną Łączyńskich z Kiernozi. Jak pisze Bieniecki, po śmierci męża, starościna Łączyńska poślubiła Józefa Chrzanowskiego właściciela majątku Piekart (obecnie dzielnica Kalisza Dobrzec) i tam zamieszkała. Przeniósł się tam także Mikołaj, który właśnie stąd został zabrany w 1802 r. przez Skarbków do Żelazowej Woli.

Bieniecki wymienia innych kaliskich przyjaciół Fryderyka: marszałka szlachty powiatu kaliskiego i późniejszego prezydenta miasta Leona Nieszkowskiego oraz jego piękną córkę Paulinę, Alojzego Biernackiego z Sulisławic (obecnie dzielnica Kalisza), ojca chrzestnego Adama Asnyka Bogumiła Helbicha i wielu innych.

Album obfituje w cytaty z listów Chopina, głównie do jego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego. Oprócz litografii są również ryciny, rysunki i zdjęcia wykonane współcześnie. Pozycję wydano ze środków miasta z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)