Co się dzieje w Żurominie? Wystarczy pójść na cmentarz
Tylko w Żurominie po narkotykach i opioidach zmarło już 100 młodych ludzi. Na cmentarzu można znaleźć dużo grobów młodych osób. Jak relacjonują mieszkańcy, w mieście olbrzymim problemem są narkotyki, w tym fentanyl.
Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do tej pory po fentanylu zmarły cztery osoby – w lutym trzy w Żurominie (woj. mazowieckie), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.
Sytuację w Żurominie opisała stołeczna "Gazeta Wyborcza". - Tutaj nie biorą narkotyków, bo nikogo na to nie stać. Dlatego ćpają te leki. (...) Jak szedłem do lekarza, to młodzi zaczepiali na ulicy. Pytali, czy poproszę doktora o tramal - mówi gazecie jeden z rozmówców.
Inni opowiadają, co się działo w Żurominie kilka lat temu. - [Narkomani] siedzieli wszędzie na tych ławkach - mówią. Teraz ponoć jest spokojniej, przyjeżdża więcej policji, patrolują miasto.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alarm na Gran Canarii. Po tym nagraniu zamknięto plaże
Na cmentarzu jest bardzo dużo grobów młodych osób. Jedna ze spotkanych kobiet tłumaczy: "On też przedawkował, on też". - Przemysław, Patryk. Narkotyki, narkotyki, narkotyki - mówi dalej.
Jeden z nauczycieli opowiada o tragicznych losach uczniów, którzy zmarli po narkotykach. - Dziś mogę powiedzieć, że to już około stu osób - stwierdził.
"Nie wiemy, jak powstrzymać te krwawe żniwa"
W 2015 roku "Kurier Żuromiński" pisał: "Od kilku lat pojawiają się w naszej gazecie klepsydry młodych żurominian. Umierają w wieku, kiedy mogliby zaczynać dorosłe życie. Znajduje się ich w klatkach, samochodach, w hotelach".
Opublikowano wówczas list otwarty do rządu i prezydenta. "Pomóżcie nam! W niewielkim Żurominie na peryferiach województwa mazowieckiego umierają młodzi ludzie. Jesteśmy bezradni i nie wiemy, jak powstrzymać te krwawe żniwa" - napisano.
"Agnieszkę lat 27 znaleziono w Kanałku Żerańskim 9 marca 2014 roku. Dwóch mężczyzn 26 lat i 30 lat znaleziono w klatce bloku przy ulicy Wyzwolenia tego samego dnia 4 sierpnia 2014 roku. 7 października 2014 roku w tej samej klatce co dwóch mężczyzn znaleziono ciało Jakuba P. – miał 29 lat. Cztery dni później w innej klatce znaleziono zwłoki 29-latka z pobliskiej wsi. 25 marca 2015 kolejna ofiara: 27 – latka znaleziono w klatce jednego z bloków. 10 lipca znaleziono kolejne zwłoki – w mieszkaniu kolegi umiera 26-latek Przemek S. 19 października w pokoju hotelowym znaleziono ciało 30-letniej Eweliny S. przy zwłokach policja znalazła strzykawkę. 16 listopada na tylnym siedzeniu samochodu zmarł od narkotyków Dawid P., jego ciało od dwóch dni leżało w samochodzie. 26 listopada zmarł 23 – letni Adrian J. – przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana. Chłopaka notowano w związku z narkotykami" - wyliczała lokalna gazeta.
Jak informuje Wyborcza, na list nikt nie odpowiedział.
Od poniedziałku, 17 czerwca, Centrum e-Zdrowia monitoruje preskrypcję leków psychotropowych i narkotycznych, w tym opioidów jak np. fentanyl. Codziennie sporządzany będzie raport z tego monitoringu. W przypadku niepokojących wniosków raport będzie kierowany do Komendy Głównej Policji. Monitoring jest prowadzony na poziomie lekarzy oraz podmiotów medycznych, a dane pacjenta nie są nigdzie przekazywane. Pierwszy raport minister zdrowia Izabela Leszczyna otrzymała we wtorek.
Koszmarne statystyki
Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka, biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku - poinformowała policja.
W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.
Źródło: Gazeta Wyborcza/Kurier Żuromiński/PAP