ŚwiatAlarmujące doniesienia: Libia pogrąża się chaosie

Alarmujące doniesienia: Libia pogrąża się chaosie

Służby dyplomatyczne i organizacje pozarządowe z zaniepokojeniem donoszą o zwiększającej się fali przemocy w Libii, po pierwszych w historii tego państwa wolnych wyborach parlamentarnych. Ich zdaniem władze w Trypolisie utraciły kontrolę nad większością kraju i nie potrafią zapanować nad chaosem - informuje agencja Middle East Newsline.

Alarmujące doniesienia: Libia pogrąża się chaosie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | NASA

Według alarmujących raportów Libia została zalana bronią, od zwykłych karabinów po rakiety ziemia-powietrze, skradzioną z arsenałów armii Muammara Kadafiego. Władzom nie udało się jej odebrać ani objąć nadzorem, w rezultacie około 85 proc. wszystkich sił zbrojnych jest poza kontrolą rządu.

Walki toczą się między rywalizującymi plemionami, grupami etnicznymi i potężnymi milicjami, które nie złożyły broni po upadku Kadafiego. Źródła dyplomatyczne twierdzą, że najgorzej jest w takich miastach jak Bengazi czy Trypolis, w znacznej mierze kontrolowanych przez bojowników. Jak donosi MENL, część krwawych starć powiązana jest z ogromnym przemytem uzbrojenia z Libii do państw ościennych, głównie Algierii, Czadu, Sudanu i Mali.

Sytuację pogarsza fakt, że rząd nie potrafi opanować chaosu. Nieudolna policja nie daje sobie rady nawet z pomniejszymi przestępstwami. Co więcej, krajem zaczynają władać różne formacje bezpieczeństwa potworzone przez m.in. resorty obrony i spraw wewnętrznych.

Wprawdzie w krótkiej perspektywie zapewniły one kruchą stabilizację i pozwoliły na przeprowadzenie w miarę spokojnych lipcowych wyborów parlamentarnych, jednak szybko stały się swoistym państwem w państwie i dysponują coraz większą władzą, spychając w cień policję i armię.

Według brytyjskiego analityka z firmy Maplecroft, zajmującej się kwestiami bezpieczeństwa i oceną ryzyka, tworzenie równoległych instytucji bezpieczeństwa o niejasnych relacjach z armią i policją, może być poważnym problemem w przyszłości, ponieważ będzie prowadzić do szkodliwej rywalizacji i braku współpracy, co przeszkodzi regularnym siłom bezpieczeństwa w efektywnym działaniu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)