Trwa ładowanie...

Alarm powodziowy w rejonie aktywnego wulkanu na Islandii

W związku z groźbą powodzi z rejonu aktywnego wulkanu na południu Islandii ewakuowano setki osób. Powodzie są rezultatem topnienia lodowca Eyjafjallajoekull, którego czapa zakrywała wulkan.

Alarm powodziowy w rejonie aktywnego wulkanu na IslandiiŹródło: AFP
d7jf03x
d7jf03x

W trybie natychmiastowym domy musiało opuścić około 800 osób - podała islandzka rozgłośnia radiowa RUV. Jak podkreśliła, spływająca z lodowca woda nie tylko grozi powodziami, ale niesie ze sobą także wielkie bryły lodu.

Obecna erupcja, która rozpoczęła się w nocy z wtorku na środę, wyrzuciła w powietrze chmurę pyłu przesuwającą się w kierunku wschodnim. Islandzkie władze zaapelowały w związku z tym do mieszkańców terenów na wschód od Eyjafjallajokull, aby starali się pozostać w domach i wychodzili wyłącznie w maskach - podała agencja AFP.

Chmura pyłu wulkanicznego, ograniczająca widoczność i groźna dla silników odrzutowych oraz powłok samolotów, sparaliżowała w czwartek ruch lotniczy w północnej Europie. Agencja bezpieczeństwa lotów Eurocontrol oceniła, że zakłócenia ruchu lotniczego nad Europą utrzymają się również w piątek.

Agencje donoszą o obawach islandzkich wulkanologów, według których erupcja Eyjafjallajokull może zapowiadać rychły wybuch jeszcze groźniejszego wulkanu Katla, jak to się działo wielokrotnie w przeszłości.

To już trzecia ewakuacja okolicznej ludności, od kiedy wulkan uaktywnił się pod koniec marca.

d7jf03x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7jf03x
Więcej tematów