Trwa ładowanie...
d16jmx1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Akt oskarżenia ws. nielegalnego przerzucania imigrantów do Europy przez polsko-syryjskie małżeństwo

• Polsko-syryjskie małżeństwo z Krakowa przemycało do Europy uchodźców
• Prokuratura Apelacyjna w Katowicach postawiła akt oskarżenia w tej sprawie
• 12-osobowy gang rozbito w 2014 r.
• Łącznie mieli przewieźć co najmniej 97 osób
• Za przewożenie każdego imigranta organizatorzy pobierali od 500 do 750 euro
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akt oskarżenia ws. nielegalnego przerzucania imigrantów do Europy przez polsko-syryjskie małżeństwo
(AFP, Fot: ODD ANDERSEN)
d16jmx1

Informację o skierowaniu do gliwickiego sądu aktu oskarżenia w tej sprawie przekazali przedstawiciele katowickiej prokuratury i Straży Granicznej, która rozbiła ten gang w 2014 r.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski powiedział, że organizatorami procederu było małżeństwo z Krakowa - Syryjczyk i jego żona - Polka. Stamtąd organizowali przerzut obywateli Syrii i innych krajów arabskich z tzw. szlaku bałkańskiego.

Na ławie oskarżonych zasiądą też kierowcy, którzy rozwozili imigrantów do różnych krajów Europy oraz czterech Syryjczyków, zatrzymanych przez Straż Graniczną podczas przerzutu. Za przewożenie każdego imigranta organizatorzy pobierali od 500 do 750 euro. Znacznie mniejsze pieniądze, ok. 100 zł za osobę, inkasowali polscy kierowcy, którzy zawozili cudzoziemców do Niemiec, Holandii, Szwecji i Danii. Polska była jedynie krajem tranzytowym.

d16jmx1

Rzeczniczka śląsko-małopolskiego oddziału SG kpt Katarzyna Walczak powiedziała, że polsko-syryjskie małżeństwo stworzyło grupę wykorzystując znajomości rodzinne i towarzyskie. Para zwerbowała polskich kierowców. Część imigrantów miała punkt werbunkowy w Austrii, w okolicy tamtejszego centrum islamskiego. Stamtąd byli zabierani w różne miejsca, m.in. do Krakowa, gdzie w wynajętych mieszkaniach i hostelu kilka dni czekali na dalszą podróż.

Kpt. Walczak zwróciła uwagę, że grupa została rozbita w 2014 r., zanim jeszcze problem napływu fali imigrantów do Europy stał się tak głośny jak obecnie. Cudzoziemcy byli zatrzymywani podczas kontroli drogowych na południu Polski. Po kilku kolejnych takich "trafieniach" SG zorientowała się, że ma do czynienia z międzynarodową grupą przestępczą. Prowadząc śledztwo funkcjonariusze SG współpracowali z kolegami z kilku innych państw europejskich. Imigrantów zatrzymywano także m.in. na Słowacji i w Austrii. W tych krajach zatrzymywani byli też polscy kierowcy.

Według ustaleń śledztwa tylko od czerwca do grudnia 2014 r. gang przewiózł co najmniej 97 osób. - Zakładamy, że to tylko wierzchołek góry lodowej - zaznaczył prok. Goławski i dodał, że śledztwo w tej sprawie nie zostało jeszcze zamknięte i są badane kolejne wątki.

Wśród blisko 100 osób zatrzymanych, poza Syryjczykami, są także obywatele Iraku. 80 proc. zatrzymanych cudzoziemców to mężczyźni. Jak powiedziała kpt. Walczak, zatrzymani cudzoziemcy mają możliwość uzyskania w Polsce uchodźcy, jednak żaden z nich nie złożył takiego wniosku.

d16jmx1

Niektórzy zostali przekazani sąsiednim państwom, z których przyjechali do Polski, inni byli umieszczani w ośrodkach dla cudzoziemców - do czasu uzyskania dokumentów i zobowiązania ich do opuszczenia terytorium Polski. Niezależnie od tego odpowiedzą karnie przed polskim wymiarem sprawiedliwości za nielegalne przekroczenie granicy. Sześciu spośród oskarżonych odpowie za udział w grupie przestępczej inni - za współdziałanie przy nielegalnym przekroczeniu granicy.

Organizatorom może grozić kara do 8 lat więzienia, pozostałym - do 3 lat. Syryjczyk, który organizował przerzut imigrantów jako jedyny jest aresztowany. Organizatorzy nie przyznali się do winy, w przeciwieństwie do innych osób, które poddają się karze.

d16jmx1

Podziel się opinią

Share

d16jmx1

d16jmx1
Więcej tematów